Doba čtení:2 m, 25 s
Podle Pavla Elise není plynová krize vyřešena, i když se tak řada lidí tváří. Foto: PRE

Na předkrizovou úroveň se už ceny energií nevrátí. A riziko, že si nedokážeme zajistit dostatek plynu, stále trvá. V rozhovoru pro Seznam Zprávy to řekl šéf Pražské energetiky Pavel Elis.

„Myslím, že k předkrizovým cenám se už nikdy nevrátíme. Cena teď klesá, dnes se prodává elektřina okolo 120 eur, ještě před měsícem to bylo 130 eur, takže na příští rok můžeme jít ještě níž. Trend je klesající i na roky 2025, 2026 a 2027, každý rok se cena snižuje o řádově 10 až 15 eur na MWh,“ řekl Elis.

Ten současně upozornil, že situace s plynem není dořešená. „My se všichni tváříme, že je situace skvělá. Ceny krátkodobě klesly, na druhou cenu potřebné dodávky na zimní období letošního roku nebudou úplně nízké. Situace s plynem může být komplikovanější, než se zdá. Zásobníky jsou sice z 60 procent plné, ale nestačí jenom naplnit zásobníky, je třeba mít zajištěnou i průběžnou dodávku plynu. A transportní kapacity pořád nejsou dostatečně dimenzované. Pracuje se na tom, aby byly, ale riziko tady je,“ zdůraznil Elis.

Mezi rizikové faktory patří nárůst poptávky po plynu – globální, ale i v rámci Evropské unie. „Díky teplému počasí, ale i díky tomu, že plyn byl extrémně drahý, šla poptávka významně dolů. Pokud by se znovu zvedla, samozřejmě to vyvolá významné cenové tlaky,“ vysvětlil Elis. „Druhá věc, která nás může trochu strašit, je obecně nedostatek transportních kapacit. Evropská unie se to snaží nějak řešit, transportní kapacity se posilují, ale celé to bude ještě nějakou dobu trvat. To znamená, že v průběhu dvou až tří let tu je riziko, že sice na globálním trhu bude plynu dost, ale my ho nebudeme schopni dostat do místa spotřeby,“ dodal s tím, že je téma na velkou diskuzi, zda má v současné situaci vůbec smysl výstavba plynových elektráren.

Česko v zimě snížilo spotřebu elektřiny ve špičce o 6,5 procenta

Elis je naopak přesvědčen, že českou energetiku může táhnout až do výstavby jaderných zdrojů uhlí.  „Myslím, že vydrží. Druhá věc je, že uhlí bude samozřejmě nahrazováno částečně plynem, po zemním plynu možná přijde syntetický plyn, vodík nebo nějaká další technologie. A obnovitelné zdroje nějaký výkon také přinášejí a budou mít své místo na trhu,“ popsal situaci Elis.

Soláry elektřinu nezlevní

Šéf PRE rovněž v rozhovoru uvedl na pravou míru často opakované tvrzení, že obnovitelné zdroje mohou snížit ceny elektřiny.

„Zelená energie významně tlačí dolů cenu v letním období nebo v časech, kdy jí je přebytek. Ale samozřejmě to neřeší problém zimního období, kdy se musí aktivovat záložní kapacity na výrobu energie. V modelech, které optimalizují celkový diagram dodávky celého portfolia zákazníků, které máme, to znamená, že pokud elektřina bude v létě velmi levná, v zimě bude velmi, velmi drahá. V průměru to vyjde na stejno, abych řekl pravdu,“ vysvětlil Pavel Elis.