Doba čtení:1 m, 39 s
Slovenský premiér Robert Fico v uplynulých dnech opakovaně pohrozil Kyjevu odvetnými opatřeními, včetně zastavení dodávek elektřiny, v reakci na ukončení tranzitu ruského plynu. Foto: wikipedia.org

Provozovatel přenosové soustavy na Slovensku, státem kontrolovaná společnost SEPS, bude navzdory opakovaným hrozbám slovenského premiéra Roberta Fica poskytovat případné dodávky elektřiny Ukrajině v rámci havarijní výpomoci v souladu s platnou smlouvou uzavřenou s partnerskou ukrajinskou společností Ukrenerho. SEPS to napsal ČTK.

Slovenská firma podle sdělení také zajišťuje přeshraniční přenos elektřiny přes všechna místa ve standardním režimu. Kyjev dováží elektřinu z okolních zemí po útocích ruských sil na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Slovenský premiér Robert Fico v uplynulých dnech opakovaně pohrozil Kyjevu odvetnými opatřeními, včetně zastavení dodávek elektřiny, v reakci na ukončení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu po vypršení platnosti příslušné smlouvy mezi ruským podnikem Gazprom a ukrajinským Naftohazem. Ukrajina, která se už téměř tři roky brání ruské vojenské invazi, platnost tohoto kontraktu podle očekávání neprodloužila a přepravu ruského plynu ve středu zastavila.

Bartuška: Zastavení tranzitu ruského plynu dopadne jen na Slovensko

SEPS loni na jaře o dalších 12 měsíců prodloužil platnost smlouvy, na jejímž základě může v rámci havarijní výpomoci dodat do ukrajinské přenosové soustavy elektřinu do výkonu 150 megawattů. V praxi ukrajinská strana tuto formu výpomoci opakovaně využila.

Společnost SEPS zajišťuje prostřednictvím vedení vysokého napětí také přeshraniční přenos elektřiny. Za prvních 11 měsíců loňského roku čistý export elektrické energie ve směru ze Slovenska na Ukrajinu dosáhl 2,43 terawatthodin, což představuje třiapůlnásobek objemu ve stejném období roku 2023.

Analytik Jozef Badida slovenskému listu Pravda řekl, že umělým omezováním dodávek elektřiny ze Slovenska do zahraničí by pravděpodobně docházelo k porušování evropské i slovenské legislativy. Slovenský exministr hospodářství Karel Hirman už dříve uvedl, že elektřinu na Ukrajinu prodávají obchodníci, nikoliv stát. Tvrdil, že Slovensko by se po zastavení dodávek proudu na Ukrajinu dostalo do konfliktu v rámci EU. Polsko podle médií po uvedených vyjádřeních slovenského premiéra vyjádřilo připravenost zvýšit dodávky elektřiny na Ukrajinu.