Doba čtení:1 m, 35 s
Elektrárna Chvaletice
Elektrárna Chvaletice. Foto: cs.wikipedie.org

Těžařská společnost Severní energetická chce prodloužit životnost elektrárny Chvaletice do roku 2030. Do modernizace všech čtyř bloků své elektrárny plánuje investovat dvě miliardy korun. ČTK to řekla mluvčí firmy Gabriela Sáričková Benešová. Těžařská firma se stala stoprocentním vlastníkem elektrárny před rokem. Předchozí vlastník ČEZ ji chtěl provozovat jen do konce roku 2015. 

Elektrárna loni vyrobila 3122 GWh elektřiny a na její celkové výrobě v ČR se podílí zhruba 3,5 procenty. „Součástí dohody o prodeji elektrárny z portfolia ČEZ do Severní energetické byl i závazek na délku jejího provozování, a to vyžaduje rozsáhlou modernizaci zdroje,“ dodala Benešová.

Modernizace se dotkne kotelny, strojovny, úprav na zauhlování, systému kontroly i řízení a odlučovačů popílku. Výsledkem má být mimo jiné snížení emisí, prašnosti i vlastní spotřeby. Dnes elektrárna podle mluvčí produkuje zhruba 350 miligramů na metr krychlový oxidů dusíku. Po realizaci investic má klesnout číslo pod 200 miligramů na metr krychlový. Sníží se i emise prachových částic a prašnost při zauhlování, doplnila mluvčí. Ekologové požadují, aby se elektrárna, jakožto významný znečišťovatel ovzduší, uzavřela.

Část veřejné soutěže na zakázku ve Chvaleticích chce Severní energetická vypsat ještě do konce roku, tak aby práce mohly začít nejpozději v roce 2016. Elektrárna Chvaletice zaměstnává nyní 285 lidí. „Nové odborníky bude rozhodně potřebovat,“ řekla Sáričková Benešová. Modernizace podle ní umožní řídit bloky v širokém výkonovém rozsahu. Aktuální rozsah 100 – 800 MW by se měl díky rekonstrukci rozšířit, doplnila.

ČEZ elektrárnu Chvaletice prodal za 4,12 miliardy korun. Slib prodeje jedné z elektráren o výkonu 800 až 1000 megawattů měl od začátku zmírnit obavy Evropské komise z dominantního postavení ČEZ na českém trhu.

Severní energetická, původně Litvínovská uhelná, se loni vyčlenila ze skupiny Czech Coal a stala se novým samostatným subjektem na energetickém trhu. Je správcem největšího hnědouhelného ložiska v ČR, lomu ČSA, se zásobami 750 milionů tun hnědého uhlí.