Doba čtení:1 m, 31 s
Vývoz severokorejského uhlí je zcela zakázán na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Foto: wikipedia.org Bjørn Christian Tørrissen

Severokorejské provinční obchodní společnosti hledají způsoby, jak rozšířit vývoz uhlí, zjistil server Daily NK. Pod podmínkou anonymity zdroj v Číně uvedl, že čínští obchodníci, kteří obchodují se severokorejskými společnostmi, v poslední době obdrželi mnoho žádostí o „nalezení čínských firem, které chtějí nakupovat severokorejské uhlí“.

Vývoz severokorejského uhlí je zcela zakázán na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2371, která na Severní Koreu uvalila sankce. Severokorejské úřady však tajným vývozem uhlí vydělávaly devizové prostředky, a to i v době, kdy byl obchod pozastaven během uzavření hranic země Pchjongjangem během pandemie COVID-19, uvedl dailynk.com.

Během pandemie COVID-19 vedly pašování uhlí velké obchodní společnosti, ale od nedávného zavedení politiky regionálního rozvoje začaly provinční obchodní společnosti pašovat uhlí samy, protože se rozšiřuje regionální obchod.

Země Aseanu nejsou připraveny opustit uhlí

Nicméně vzhledem k tomu, že čínské úřady zintenzivnily zásahy proti pašování severokorejského zboží, jen málo čínských obchodníků je ochotno severokorejské uhlí dovážet. Jeden čínský obchodník, který se pokusil propašovat severokorejské uhlí, dostal pokutu v přepočtu přibližně 165 000 dolarů, když čínská pobřežní stráž zásilku zadržela při přepravě.

Vzhledem k tomu, že čínské úřady zintenzivňují zásahy proti pašování, požadují čínští obchodníci, aby severokorejské obchodní společnosti bezpečně dopravily uhlí na požadované místo.

„Po severokorejském uhlí je v Číně poptávka, protože je výhřevnější a je levné,“ uvedl zdroj. „Pokud koupíte tunu uhlí v přepočtu za 55 až 62 dolarů, můžete na tom vydělat nejméně dvojnásobek. Takže čínská strana nemá důvod říkat ne, pokud může uhlí ze Severní Koreje bezpečně získat.

Za těchto okolností severokorejské obchodní společnosti aktivně hledají způsoby, jak vyvážet uhlí prostřednictvím čínských obchodníků, a tvrdí, že udělají cokoli, aby poslaly kvalitní uhlí tomu, kdo o něj stojí.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa