Severočeské doly budou těžit na církevní půdě

Důl Nástup Tušimice. Foto: Wikipedia

Severočeské doly se přiblížily k dokončení procesu povolení těžby v celé východní části Dolu Nástup Tušimice. Těžební firma ze Skupiny ČEZ zatím nemá povolení k těžbě na třech pozemcích v katastru obce Droužkovice. Na ně totiž uplatnila restituční nárok církev, která předběžně souhlasila s jejich odprodejem Severočeským dolům. Teprve po zahájení restitucí mohla církev pozemky převést. Stalo se tak loni. Napsal server E15.cz.

Ročně by ze slojí ve svahu, za nímž stojí město Chomutov, mohly Severočeské doly vytěžit 1,15 milionu tun uhlí. Těžbu podle původních plánů chtěla firma zahájit na přelomu let 2016 a 2017. Hlubinnou těžbou by se neměl zvýšit celkový objem těžby společnosti.

Těžbu chce firma zahájit na přelomu let 2016 a 2017

Těžaři plánují dokončit povolovací řízení pro celý plán těžby ve východní části dolu do roku 2029. Obvodní báňský úřad již zahájil řízení o udělení povolení k hornické činnosti na třech zbývajících pozemcích.

Čtěte také: Severočeské doly vydělaly 1,9 miliardy korun

Ministerstvo životního prostředí k celému plánu na postup těžby do roku 2029 v červenci vydalo souhlasné závazné stanovisko. Ročně se podle plánů firmy, na které se vztahovalo posouzení dopadů na životní prostředí, vytěží v lokalitě maximálně 13,5 milionů tun uhlí.

Severočeské doly loni také přišly s plánem těžit v Dolu Nástup Tušimice, jehož se netýká problém těžebních limitů, v bočních svazích hlubinnou metodou chodbicování. Zatím však firma čeká, až ministerstvo životního prostředí vydá k tomuto záměru stanovisko.

Kvalitnější uhlí z bočních svahů, se bude míchat s méně výhřevnějším uhlím dobývaným povrchově. Díky hlubinné těžbě bude moci důl Tušimice déle zásobovat modernizované elektrárny ČEZ Tušimice a Prunéřov.

Severočeské doly loni vytěžily 21,6 milionu tun hnědého uhlí, meziročně o 2,1 milionu tun méně. Projevil se nevýrazný růst ekonomiky zemí ve střední Evropě a hlavně rekordně teplá zima. Podíl společnosti na produkci hnědého uhlí v ČR loni činil 57 procent.

Čtěte také:
285 milionů tun uhlí za čtyřicet let
Bílina letos, o ČSA až v roce 2020
Novela horního zákona odvede peníze z regionu