Severočeské doly propustí 231 lidí

Doba čtení:1 m, 36 s

Lom Bílina. Foto: SD a.s.

Severočeské doly (SD) v souvislosti s reorganizací propustí ke konci roku 231 lidí. Propouštění v příštím roce už firma, která je členem skupiny ČEZ, nechystá. Vedení podepíše s odboráři příští týden kolektivní smlouvu. ČTK to řekl člen představenstva Severočeských dolů Vladimír Budinský. Tarifní mzdy zaměstnancům v roce 2015 neporostou.

Budinský serveru iUHLI.cz sdělil, že 231 propuštěných je upřesnění dřívějšího čísla 350, které platilo původně pro celou skupinu SD. Platí konkrétně pro vlastní společnost SD a.s. Rozhodně to není další propuštění, dodal.

Reorganizace podle Budinského změnila strukturu zaměstnanců, část dřívějších techniků přešla do dělnických profesí. „Celkově nám ve struktuře roste podíl dělníků a klesá podíl techniků,“ uvedl Budinský. „Budeme doufat, že příští rok žádné propouštění, které bylo v rámci skupiny největší právě u nás, už nenastane,“ řekl ČTK Šimon Vohar ze Severočeského sdružení odborových organizací důlního průmyslu.

Na zakázkách Severočeských dolů jsou závislé i další podniky. „Utlumení těžby či omezení provozu bude mít za následek organizační změny i v těchto podnicích,“ řekl ČTK analytik trhu práce krajské pobočky úřadu práce Michal Tuček. Z celkového počtu propouštěných zaměstnanců má 89 nárok na důchod. V okrese Teplice se hromadné propouštění týká 120 zaměstnanců a v okrese Chomutov 111 lidí. Firma propouští napříč různými profesemi. „Jde o řídicí pracovníky a mistry, programátory, zeměměřiče, personalisty, horníky, obsluhu strojů a podobně,“ vyjmenoval Tuček.

Stav zaměstnanců dolů před reorganizací byl 2923. „Na počátku roku 2015 budeme mít 2692 zaměstnanců,“ uvedl Budinský. Odboráři s propouštěním sice nesouhlasili, žádný větší protest se nicméně nekonal. Novou kolektivní smlouvu pro roky 2015 až 2017 podepíše vedení s odbory 15. prosince. Jednání bylo podle Budinského náročné, ale korektní.  Tarifní mzdy se v příštím roce měnit nebudou. “

Severočeské doly loni hospodařily s provozním ziskem 5,1 miliardy korun, což bylo nejvíce od vzniku firmy v roce 1994. Většina uhlí z dolů SD končí v tepelných elektrárnách ČEZ.