Siemens ukončí činnost v Rusku

Siemens již dříve přežil sankční trapas, když byly jeho plynové turbíny použity k napájení energetických zařízení na anektovaném poloostrově Krym. Foto: wikipedia.org

Německý strojírenský gigant Siemens oznámil, že „v důsledku války na Ukrajině opustí ruský trh“, a zahajuje řízení o ukončení svých průmyslových aktivit a všech průmyslových obchodních činností. Odchod společnosti Siemens je velmi sledovaný kvůli její významné roli v dodávkách plynových turbín.

Nejvýznamnějším obchodem společnosti Siemens na ruském trhu jsou plynové turbíny používané pro elektrárny. Přibližně 50 % ruské elektřiny se vyrábí na zemní plyn a součástí rozsáhlé modernizace výrobních kapacit, kterou zahájila vláda, byl i státní program na podporu výroby plynových turbín, napsal server intellinews.com.

Společnost uvedla, že „rozsáhlé mezinárodní sankce, jakož i současná a potenciální protiopatření, mají dopad na obchodní aktivity společnosti v Rusku, zejména na železniční servis a údržbu“. K prodeji turbín se zatím Siemens konkrétně nevyjádřil.

Gazprom už nebude posílat plyn Jamalem

Siemens již dříve přežil sankční trapas, když byly jeho plynové turbíny použity k napájení energetických zařízení na anektovaném poloostrově Krym, a svou přítomnost v Rusku ještě upevnil tím, že vyhověl požadavkům Kremlu na lokalizaci.

Pokud se Siemens z Ruska skutečně nadobro stáhne, není jasné, zda alternativy k turbínám Siemens nabídnou domácí hráči.

Hlavní ruská státní energetická společnost InterRAO plánovala investovat 0,8 miliardy dolarů do vývoje plynových turbín s cílem prodat do roku 2030 více než 20 turbín. Společnost InterRAO však projekt provozuje prostřednictvím svého společného podniku Russian Gas Turbines (RGT) se společností General Electric, který bude pravděpodobně kvůli sankcím zrušen.

Dalším uchazečem na trhu plynových turbín je REP Holding, dceřiná společnost ruské Gazprombank, která však rovněž působí jako společný podnik se zahraniční společností, italskou Ansaldo Energy.