Doba čtení:1 m, 58 s
Podle ministra průmyslu a ochodu Jozefa Síkely postupně vzroste role plynu při nahrazování uhelných zdrojů, a to jak ve výrobě elektřiny, tak tepla. Foto: Facebook Jozef Síkela

Ztráta v hospodaření podniku NET4GAS, který loni koupil stát, byla podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) očekávaná. Nákup společnosti je podle něj dlouhodobá investice motivovaná očekávaným opětovným nárůstem objemu přepravy plynu přes Českou republiku. Ministr reagoval na kritiku stínového premiéra hnutí ANO a bývalého ministra průmyslu Karla Havlíčka, podle něhož nese Síkela plnou odpovědnost za předražený nákup firmy.

Zaplatil jste přehnaně moc a jediný, kdo na tom vydělal, jsou vaši kamarádi v bankách. A odnesou to domácnosti a firmy,“ vzkázal Síkelovi jeho předchůdce Havlíček.

Společnost NET4GAS loni prodělala 1,7 miliardy Kč. Předloni přitom skončila v zisku přes 6,2 miliardy korun. Firmu loni v závěru roku koupil státní ČEPS. Za společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů.

Finanční situaci firmy NET4GAS jsme otevřeně uváděli již v době nákupu a očekávaná ztráta za rok 2023 byla součástí všech znaleckých posudků, které jsme si nechali udělat pro rozhodování o investici. Znalci jasně prokázali, že hodnota firmy je o několik miliard vyšší, než cena, za kterou jsme ji kupovali,“ uvedl Síkela.

Tomek: S koncem uhlí by chybělo teplo

Pohledávky, které má firma vůči ruskému klientovi, aktivně vymáhá prostřednictvím mezinárodní arbitráže. „Společnost NET4GAS disponuje peněžními prostředky blížícími se devíti miliardám korun. Plní své závazky a letos v lednu zvýšila ratingová společnost Fitch Ratings zvýšila její hodnocení,“ doplnil ministr.

Zdůraznil, že postupně vzroste role plynu při nahrazování uhelných zdrojů, a to jak ve výrobě elektřiny, tak tepla. S tím vzrostou i nároky na přepravu plynu, kterou zabezpečuje právě NET4GAS. „Jednou z podmínek řízeného a bezpečného odchodu od uhlí tedy je stabilita dodávek, pro kterou je nutné zajistit zejména bezpečnost a spolehlivost plynárenské přepravní infrastruktury,“ napsal Síkela. Jedním z kroků, jak toho docílit, byl podle něj právě i nákup NET4GAS.

NET4GAS provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích. Je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Jakékoli problémy s plynovody NET4GAS by zásadně ohrozily dodávky plynu do země.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa