Doba čtení:1 m, 36 s
Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely mohou případné kompenzace zpomalit ochotu průmyslu přizpůsobit se změnám v energetice. Foto: FB Jozef Síkela

Kompenzace pro firmy kvůli vysokým cenám energií nebudou podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) základem vládní politiky. Mohou podle něj oslabit a zpomalit ochotu průmyslu přizpůsobit se změnám v energetice.  Navíc finanční možnosti státu pomáhat jsou omezeny po politice minulé vlády, kterou Síkela označil za rozhazovačnou.

Ministr to řekl na celostátním sněmu Hospodářské komory. Dodal, že vláda plánuje vložit do rozvoje energetických úspor a energetických zdrojů mnoho desítek miliard korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu v průběhu července zveřejní výzvu na energetickou úsporu v podnicích, kde bude připraveno až deset miliard korun.

Vnímám volání, že průmyslu bude nutné pomoci také napřímo formou kompenzací,“ uvedl Síkela. Přestože na náhradách nechce podporu v energetické krizi stavět, s ministerstvem životního prostředí vzniká podle něj program kompenzací nepřímých nákladů. Energeticky náročným firmám stát bude na podzim vyplácet přes 800 milionů korun na projekty, které povedou k úsporám energií, řekl dále.

Kdo nenaplní zásobník plynem, přijde o kapacitu

V rámci zajištění energetické bezpečnosti a snížení závislosti na dodávkách ropy, plynu či jaderného paliva z Ruska, je třeba podle Síkely klást ještě větší důraz na energetické úspory, energetickou účinnost a rozvoj obnovitelných zdrojů. „To jsou dva základní nástroje, které dokážou posílit odolnost podniků i domácností vůči cenovým výkyvům,“ uvedl.

Síkela doplnil, že pro úspěšnost zmíněných kroků je nutná je součinnost spotřebitelů. Ministerstvo průmyslu proto plánuje do konce června předložit novelu, která zjednoduší povolovací procesy pro obnovitelné zdroje. Zároveň k tomu upravuje nastavení i některých dotačních programů.

Z Národního plánu obnovy, který je podkladem pro čerpání z mimořádného fondu Evropské unie, vytvořeného v souvislosti s pandemií koronaviru, ministerstvo průmyslu už vypsalo dotační výzvy na úspory vody, úspory ve vytápění a ve veřejném osvětlení. Tímto způsobem budou podle Síkely rozděleny další miliardy korun.