Doba čtení:3 m, 11 s
Síkela přiznal, že pokud by se v případě odstavení uhelných elektráren například kvůli údržbě odstavil i blok v jaderné elektrárně, muselo by se velké množství elektřiny dovážet. Foto: Facebook Jozef Síkela

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) ČR zvládne případné odstavení elektráren Počerady a Chvaletice a dvou uhelných lomů na jaře 2025 provozovaných skupinou Sev.en Česká energie. Označil to dokonce za „brnkačku“, za což si vysloužil tvrdou kritiku svého předchůdce Karla Havlíčka (ANO).

„Musíme se na to dívat primárně z pohledu bilance výroby a spotřeby, samozřejmě z hlediska stability soustavy a také výroby a dostupnosti tepla. A v tuto chvíli, nechci to podceňovat, bereme to velmi vážně, ale ve srovnání s tím, čemu jsme čelili v roce 2022 je to tak trochu brnkačka,“ uvedl v debatě České televize Síkela.

„Mají se odstavit dvě elektrárny a vy na to koukáte a říkáte, že je to brnkačka. To si z nás děláte legraci,“ kritizoval Síkelův přístup bývalý ministr průmyslu Havlíček.

Kabinet Petra Fialy (ODS) dlouhodobě počítá s ukončením využívání uhlí pro výrobu elektřiny do roku 2033. Podle Síkely je nyní potřeba připravit legislativní návrh konce uhlí a nástroje veřejné podpory, které je nutné notifikovat na evropské úrovni. „To, čeho chci dosáhnout (…), je řízený odchod od uhlí na základě uzákonění konečného termínu tohoto odchodu,“ řekl Síkela. Podle něj se tomu minulé vlády nevěnovaly. S tím ale místopředseda Sněmovny a bývalý ministr průmyslu Havlíček nesouhlasil.

Francie a Německo žádají přehodnocení unijních regulací

Majitel skupiny Sev.en Česká energie Pavel Tykač zdůvodnil možné uzavření elektráren a lomů nekonkurenceschopností uhelných zdrojů. Síkela řekl, že i nejčernější scénář, kdy by se elektrárny Sev.en zastavily, Česká republika zvládne. „My jsme schopni to zvládnout, ale co chybí, je výkonová rezerva,“ uvedl ministr. Pokud by se například kvůli údržbě musel odstavit blok v jaderné elektrárně, muselo by se podle Síkely velké množství elektřiny dovážet. K oznámení Tykače poznamenal, že se dalo očekávat.

Síkela i Havlíček uvedli, že je nutné také posoudit, co by vypnutí elektráren udělalo se stabilitou přenosové soustavy a jaké by mělo uzavření lomů dopady na teplárenství.

Hrozí velký průšvih

Síkelovo označení situace za „brnkačku“ nadzvihlo kromě Havlíčka i řadu dalších lidí, kteří se české energetice věnují.

„Uhelné elektrárny v dlouhodobém průměru dodávaly dosud 43 % stabilní elektřiny, ale v zimě až 50 %. Spolu s jadernými zdroji tak bylo spolehlivě zajištěno 80 % všech dodávek elektřiny, což pro naši zemi s nejvyšším podílem průmyslu na tvorbě HDP bylo a je zásadní. Jakékoli omezení výroby z uhlí bude mít dramatický dopad na energetickou bezpečnost ve všech zimních měsících roku,“ napsal na serveru Seznam Médium mluvčí Think Tanku Realistická energetika a ekologie Milan Smutný.

Energetické plány se samy nesplní

Česká vláda podle něj pracuje stále s nesmyslnou variantou klimaticko-energetických plánů, postavených prioritně na dekarbonizačních modelech (SEEPIA) s tím, že prý uhlí nahradí pětinásobně velká kapacita solárních (FVE) a větrných (VTE) zdrojů souhrnně označovaných jako tzv. OZE. Podle Smutného jde především v zimě o naprostý nesmysl. „I když bychom instalovanou kapacitu těchto zdrojů dle modelů SEEPIA zpětinásobili, dodaly by výrobě teoreticky kumulativně necelých 10 % elektřiny,“ upozornil Smutný.

Skepse panuje rovněž ohledně Síkelových plánů zajistit odchod od uhlí řízeně. „Tak na veřejnou podporu uhlí, kterou notifikuje Evropská komise, si beru první řadu. Jinak se nabízí otázka, proč tohle není dávno vyřešeno. O tomhle mnozí píšou a mluví roky,“ napsal na síti X novinář Michal Půr.

Ach Bože, ach Bože, ach jo. Náš akční hrdina @JozefSikela  se probudil. Teď? Vše z toho, co slibuje, minimálně v čase, v jakém to slibuje, je absolutně, betonově nereálné! Jeho osobně zachrání až konec této vlády. Vše co jsme mohli, jsme nenávratně prošvihli! Nejde to ošvindlovat nějakou českou uličkou, energetika je EU agenda,“ uvedl rovněž na síti X energetický analytik a menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr.