Doba čtení:1 m, 17 s
Elektrárna Pljevlja v Černé hoře. Foto: EPCG

 

Česká inženýrská firma Škoda Praha ze skupiny ČEZ postoupila do finále silně obsazeného tendru na stavbu druhého bloku tepelné elektrárny Pljevlja v Černé hoře. Spolu s ní tamní energetický podnik EPCG vybral do nejužšího kola ještě čínskou společnost China Machinery Engineering. Napsal server E15.cz. Nejlepší nabídku hodnotící komise vybere do konce dubna a předloží ji představenstvu EPCG.

Z informací webu EPCG vyplývá, že Škoda Praha hodlá postavit blok o výkonu 254 MW za 338,5 milionu eur, v přepočtu téměř 9,3 miliardy korun. Čínská firma přišla s nabídkou ve výši 326 milionů. Za ně by ale měla vybudovat elektrárnu o čtyři megawatty slabší.

Polostátní EPCG již dříve uvedla, že generální dodavatel stavby musí zajistit financování, které pokryje až 85 procent nákladů projektu. Nová elektrárna bude muset plnit nejpřísnější technologické a ekologické normy Evropské unie. Černohorský podnik ovládá z většiny stát, druhým největším akcionářem je italská energetická společnost A2A, která vlastní podíl 43,7 procenta.

Pro Černou horu je nová elektrárna nezbytností. Balkán totiž kvůli historicky poddimenzovaným investicím obecně čelí akutní potřebě nových zdrojů energie.

Škoda Praha je největším českým dodavatelem energetických celků. Díla dodává od projektu přes realizaci a montáž až po uvedení do provozu a zajištění servisu. Působí především na poli klasické a jaderné energetiky, v oblasti teplárenství, paroplynových elektráren a obnovitelných zdrojů energie. Za 60 let své historie vybudoval ve 25 zemích světa přes stovku energetických celků s celkovým výkonem téměř 40.000 MW.