Pomohl Mládkovi Babišův útok?

Mládek chce na jaderné bloky zvláštní státní firmu

O tom, že bude Mládek v pozici ministra pokračovat, rozhodl premiér Sobotka. Foto: vlada.cz

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek dodržel po prohraných senátních volbách na Táborsku svůj slib a dal premiéru Sobotkovi k dispozici i svou ministerskou funkci. Předseda vlády však Mládka podržel.

Je možné, že Mládkovi paradoxně pomohl slovní útok předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který svého ministerského kolegu před 2. kolem senátních voleb nazval parazitem. Ale premiér Sobotka mohl rovněž uznat, že Mládek zareagoval na kritiku v minulosti a zvýšil svou výkonnost. Jeho výsledky z poslední doby jsou totiž poměrně působivé.

Mládkovo dosavadní působení ve vládní funkci, v níž je od ledna 2014, vidí pozitivně hlavně podniky, které jej oceňují za podporu exportu a čerpání evropských peněz. Trnem v oku je ale naopak ekologům. Ministr je laureátem letošní antiekologické ceny Ropák roku, kterou dostal už i loni. Důvodem byl fakt, že se mu podařilo prosadit prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v lomu Bílina.

Buď naše země nemá jiné problémy, anebo je ten výbor nějak ‘cinklej’

Prosadil i státní energetickou koncepci, jež stojí na jaderné energii, na těžbě hnědého uhlí a je v ní podle ekologů malý důraz na obnovitelné zdroje. Obhajobu Ropáka Mládek na twitteru okomentoval takto: “Buď naše země nemá jiné problémy, anebo je ten výbor nějak ‘cinklej’.

Čtěte také:
Mládek: Příspěvek horníkům by měl platit stát
Babiš odmítá kompenzace pro horníky z Mostecka

V poslední době Mládka asi nejvíce zaměstnávala situace kolem těžební společnosti OKD, která je v úpadku. Mládek mimo jiné předložil návrh, aby stát OKD půjčil 700 milionů korun, což kabinet schválil. Mezi další témata jeho resortu patřilo schvalování kompenzací pro propuštěné horníky, diskuse kolem podpory výrobcům energie z obnovitelných zdrojů nebo výběr lokality pro budoucí hlubinné úložiště jaderného odpadu. Před senátními volbami Mládek avizoval, že svou kandidaturu spojí s budoucností ve funkci ministra.

Mládek má bohatou politickou minulost, v parlamentu poprvé zasedl v červnu 2002, kdy se stal členem Poslanecké sněmovny (do prosince 2005). Do dolní komory pak úspěšně kandidoval opět v říjnu 2013. Se Senátem se mu až tak nevedlo, na Táborsku kandidoval již v roce 2010, kdy ho ale porazil zástupce ODS Pavel Eybert.

Letos jej porazil nestraník za ANO a starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský. Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš jej přitom před volbami označil za “politického parazita”.

Narodil se 1. června 1960 v Jindřichově Hradci. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, studoval i na Matematicko-fyzikální fakultě. V minulosti působil v Prognostickém ústavu ČSAV (1984 až 1990), jako asistent na katedře ekonomie Fakulty sociálních věd UK (1991), poradce a náměstek federálního ministra hospodářství (1991 až 1992), externí poradce ministra průmyslu a obchodu (1992 až 1995), ředitel Českého institutu aplikované ekonomie, náměstek místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku (1998 až 1999), první náměstek ministra financí (1999 až 2001), viceguvernér Mezinárodního měnového fondu za ČR (1999 až 2001) a člen vlády – v období listopad 2005 až září 2006 byl ministrem zemědělství u Jiřího Paroubka. V letech 1986 až 1989 byl členem KSČ, od roku 1995 je v ČSSD. Mládek je potřetí ženatý a má pět dětí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Monstrum jak z Hollywoodu
VIDEO: I gigant občas padne na kolena
VIDEO: Ukradený dampr dojel až na náměstí