Doba čtení:1 m, 54 s
Místopředseda sněmovny i poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček upozornil, že dnešní růst cen energií je způsoben nedostatkem nabídky, která je dána masívním odklonem od fosilních paliv kvůli zelené ideologii. Foto: Jan Skopeček

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) přiznal myšlenky o sektorové dani pro odvětví, která mají prý mimořádné zisky, a chce o ní debatovat. Jeho spolustraník, místopředseda sněmovny i poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček dal ale jasně najevo, že je to velmi špatný nápad.

„Politici by si vůbec měli zakázat hovořit o nepřiměřených, nezasloužených a nespravedlivých ziscích, pokud nechtějí, aby jim někdo o hlavu otloukl používání marxistického slovníku. Pokud jsou přesvědčeni o trhu jako o nejlepším koordinačním mechanismu a na druhou stranu si nemyslí, že zlý kapitalista vykořisťuje pracovní, respektive dělnickou třídu, pak nemohou výše uvedená adjektiva spolu s termínem zisk používat,“ napsal Skopeček pro Reflex.

Upozorňuje, že jedním z hlavních argumentů pro odmítavý postoj k sektorovým daním ze strany ekonomů je význam stabilního a předvídatelného daňového prostředí pro ekonomický rozvoj země, pro její konkurenceschopnost a atraktivitu pro investory. „Daňové prostředí je jen málokde neměnné, ale pokud zmizí rovný přístup k daňovým subjektům a napříště bude zvykem arbitrární rozhodování o dodatečných daních podle toho, zda se politické reprezentaci bude zdát výše zisku konkrétních subjektů v konkrétních oborech přiměřená, či nikoliv, míříme k nedobrým koncům. Pověst takové země bude zprávou nejen pro podnikatelské skupiny v postiženém odvětví (dnes v energetice a bankovnictví), ale zaznamenají ji všichni potenciální investoři,“ upozornil ekonomický expert ODS.

Evropa může být nucena letos v zimě zavést příděly energie

Obzvlášť paradoxní by podle Skopečka bylo sektorovou daní trestat zisky v energetickém sektoru, jež jsou dominantně způsobeny chybnými politikami a regulacemi v uplynulém období. „Šílená válka na Ukrajině má dozajista nemalé negativní dopady v energetickém sektoru a cenách energií, ty ale začaly růst (stejně jako celková míra inflace) dávno před vpádem Ruska na Ukrajinu. Dnešní růst cen energií je způsoben nedostatkem nabídky, která je dána masívním odklonem od fosilních paliv. Kvůli zelené ideologii se přestalo do fosilních zdrojů investovat, v případě Německa se začaly uzavírat dokonce i čisté jaderné elektrárny. Nedostatek nabídky způsobený touto politikou spolu s bariérami vstupu do odvětví dnes přináší energetickým firmám zisky. Máme to vyčítat jim, nebo zelenou ideologií zblblým politikům?,“ ptá se Skopeček.