Předloni největší výrobce elektřiny v zemi, společnost Slovenské elektrárne, připojil do sítě nový jaderný blok elektrárny Mochovce. Foto: seas.sk

Slovensko si loni druhým rokem udrželo soběstačnost ve výrobě elektrické energie, čistý export elektřiny ze země proti roku 2023 ale klesl dvouciferným tempem. Vyplývá to z předběžných údajů provozovatele přenosové soustavy SEPS.

Výroba elektřiny na Slovensku loni meziročně stoupla o jedno procento na 30,28 terawatthodin (TWh), zatímco spotřeba se zvýšila bezmála o tři procenta na 27,33 TWh. Čistý export elektřiny se tak snížil o 13,9 procenta na 2,95 TWh.

Předloni největší výrobce elektřiny v zemi, společnost Slovenské elektrárne (SE), připojil do sítě nový jaderný blok. Energetickou bilanci Slovenska dříve ovlivnilo také ukončení výroby primárního hliníku ve společnosti Slovalco, která byla největším odběratelem elektřiny v zemi. Například v předcovidovém roce 2019 spotřeba elektřiny na Slovensku činila 30,3 TWh.

Bavorský premiér: Spusťte znovu jádro

Společnost SE uvedla, že loni vyrobila 20,79 TWh elektřiny, přičemž po odečtení vlastní spotřeby dodala do sítě 18,7 TWh. Výrobu tak podnik snížil meziročně o čtyři procenta a zhruba stejným tempem klesly i jeho dodávky. Loňské výsledky firmy ovlivnily mimo jiné odstávky jaderných bloků a ukončení výroby elektřiny z uhlí.

Čistý vývoz elektřiny z České republiky loni klesl meziročně téměř o 30 procent na 6,4 TWh. Výroba elektřiny v Česku se snížila o čtyři procenta na 68,7 TWh.