Slovensko se chce zbavit závislosti na ruském jaderném palivu

Přechod na palivo jiného dodavatele obvykle trvá tři až šest let. Foto: SE

Slovensko se chce zbavit závislosti na ruském palivu do jaderných elektráren. Při návštěvě Rakouska to uvedl slovenský premiér Eduard Heger. Vláda podle něj již několik měsíců vyjednává s alternativními dodavateli, informovala agentura APA.

Nevíme, jak dlouho to bude trvat. Ale pracujeme na tom, protože nám velmi záleží na tom, abychom se zbavili závislosti na ruských palivech,“ řekl Heger po jednání s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem ve Vídni. Podle předsedy slovenské vlády přechod na palivo jiného dodavatele obvykle trvá tři až šest let, doba krize však státy nutí hledat jiná řešení.

Německé atomové elektrárny nepomohou vyřešit krizi s plynem

Nehammer zopakoval odmítavý postoj své země vůči jaderné energii. Jeho kabinet se v programovém prohlášení zavázal, že se pokusí zabránit spuštění třetího a čtvrtého bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce, připomněla APA. Po schůzce s Hegerem podle rakouských médií uvedl, že je nezbytné „držet bezpečnostní standardy v jaderných elektrárnách na nejvyšší možné úrovni“.

Oba činitelé jednali také o válce na Ukrajině. Rakousko podle Nehammera nehodlá následovat Švédsko a Finsko, které v souvislosti s ruskou invazí přehodnotily svou vojenskou neutralitu a usilují o vstup do NATO. Taková debata se v alpské zemi „nevede“, řekl kancléř s tím, že Rakousko se hlásí ke společné zahraniční a bezpečnostní politice Evropské unie a plánuje také více investovat do vlastní obrany.