Doba čtení:1 m, 50 s
Kvůli skokovému zdražení tržních elektřiny dříve oznámil omezení produkce například slovenský producent hliníku Slovalco, který je největším odběratelem elektřiny na Slovensku.

Slovensko podle ministra hospodářství Richarda Sulíka sníží od příštího roku velkým odběratelům elektřiny poplatky, které platí v cenách elektrické energie. Příslušný návrh již zveřejnil energetický regulační úřad ÚRSO. Podnikatelé na Slovensku už před posledním výrazným zdražením elektřiny na burzách dlouhodobě upozorňovali, že náklady na elektřinu pro podniky se řadí nejvyšším v Evropské unii.

Nově by podniky v závislosti na spotřebě elektřiny měly získat slevu z tarifu, který slouží kromě jiného na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů a který například u domácností tvoří zhruba pětinu konečného účtu za elektrickou energii.

V závislosti na odebraném množství se snižuje cena. Největším průmyslovým odběratelům poskytneme stoprocentní slevu,” řekl Sulík k novému nastavení zmíněného tarifu za provozování systému. V současnosti je až na výjimky sazba nastavena jednotně pro všechny odběratele. Podle Sulíka zmíněné slevy budou pokryty z úspor a ze zisku s obchodování s energií.

Čtěte také:
Slovakia Energy nezvládla situaci a skončí
Na Slovensku zdraží elektřina o desetinu

ÚRSO již zveřejnil návrhy ohledně budoucího nastavení zmíněných poplatků. Přesné sazby budou podle něj záviset na výsledku veřejných konzultací.

Slovensko se v EU řadí k nejprůmyslovějším zemím. Podnikatelské svazy dlouhodobě upozorňují, že ceny energií na Slovensku pro velké podniky patří v evropské sedmadvacítce k nejvyšším; důvodem jsou poplatky spojené například s distribucí elektřiny či se zmíněnou podporou výroby energie z obnovitelných zdrojů. Samotné tržní ceny elektřiny či plynu letos výrazně vzrostly.

Kvůli skokovému zdražení tržních elektřiny dříve oznámil omezení produkce například slovenský výrobce feroslitin OFZ či producent hliníku Slovalco, který je největším odběratelem elektřiny na Slovensku.

Slovenská vládní koalice ve snaze omezit tlak na zvýšení cen elektřiny už letos v létě prosadila rozložení podpory výrobcům elektrické energie z obnovitelných zdrojů na delší období.

Novým nastavením poplatků, které jsou součástí účtů za elektřinu, dokáže ÚRSO ovlivnit i koncové ceny elektřiny pro domácnosti. Ty by s ohledem na způsob výpočtu nemusely od ledna skokově zdražit. Do výpočtu regulovaných cen na rok 2022 totiž vstupuje tržní cena elektřiny z prvního letošního pololetí, tedy z období ještě před jejím výraznějším zdražením, ke kterému došlo na podzim.