Doba čtení:1 m, 14 s
Skokové zdražení elektřiny hrozí malým odběratelům kvůli tomu, že tržní ceny elektřiny výrazně stouply. Foto: seas.sk

Domácnostem na Slovensku v příštím roce zdraží elektřina zhruba o deset procent. Silný růst tržních cen částečně utlumí vývoj poplatků, které jsou součástí účtu za elektrickou energii. Vyplývá to z odhadu ministra hospodářství Richarda Sulíka.

Skokové zdražení elektřiny hrozí malým odběratelům kvůli tomu, že tržní ceny elektřiny výrazně stouply. Tyto ceny se na konečném účtu za elektřinu podílejí asi ze 40 procent. Zbylých 60 procent tvoří různé poplatky, o kterých rozhoduje energetický regulační úřad. Jde například o tarify za distribuci či podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Čtěte také:
Slovenské Elektrárne vloni vydělaly 1,5 miliardy
Slovenská policie provedla razii v Mochovcích

Novým nastavením těchto poplatků lze tempo zvyšování cen elektřiny pro domácnosti podle ministerstva hospodářství zmírnit, ale ne zcela kompenzovat. Na začátku letošního roku regulované ceny elektřiny na Slovensku klesly o 4,3 procenta.

Opoziční sociální demokraté (Směr-SD) Roberta Fica už vybídli vládu, aby přistoupila k opatřením, která zabrání zdražování energií. Podle představitelů nynějšího kabinetu právě za Ficových vlád vznikl vysoký dluh při financování takzvané zelené energie a byly zavedeny vysoké výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů, které platí odběratelé elektrické energie.

Část zmíněného dluhu vláda po loňských volbách uhradila v zájmu toho, aby se kompenzace distributorům elektřiny nepromítly do konečných cen. Koalice kromě toho prosadila rozložení podpory výrobcům elektrické energie z obnovitelných zdrojů na delší období.