Doba čtení:1 m, 36 s
Slovenské Elektrárne se připravují ke spuštění dokončeného třetího bloku jaderné elektrárny v Mochovcích, kde také pracují na dostavbě čtvrtého bloku. Foto: seas.sk

Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), loni zlepšil své hospodaření při nepatrně nižší produkci elektrické energie. Vyplývá to z výroční zprávy podniku, do jehož akcionářské struktury dříve vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding (EPH). SE se připravují ke spuštění dokončeného třetího bloku jaderné elektrárny v Mochovcích, kde také pracují na dostavbě čtvrtého bloku.

SE v roce 2020 zvýšily konsolidovaný čistý zisk na 59,78 milionu eur (1,5 miliardy Kč) z předloňských 22,6 milionu eur (583 milionů korun). Zisk před úroky, zdaněním a odpisy (EBITDA) stoupl o šest procent na téměř 363 milionů eur (9,4 miliardy korun), což společnost zdůvodnila příznivým vývojem cen elektřiny a opatřeními na straně nákladů. Výnosy SE z prodeje elektřiny a tepla stouply o více než šestinu.

Čtěte také:
Mochovcům prý hrozí katastrofa
Slovenská policie provedla razii v Mochovcích

Výrobu elektřiny SE loni nepatrně snížily, a to na 18 773 gigawatthodin z 18 865 gigawatthodin v roce 2019.

Největším investičním projektem SE je dostavba jaderné elektrárny Mochovce, kde jsou dva bloky v provozu od konce 90. let. Slovenský úřad jaderného dozoru letos v květnu vydal povolení uvést do provozu třetí blok zmíněné elektrárny. Následně rakouská ekologická organizace Global 2000 oznámila, že proti tomuto rozhodnutí podala námitky.

Dokončení celé elektrárny se oproti původním plánům výrazněji opožďuje a rozpočet projektu dostavby dvou bloků z původních 2,78 miliardy eur (71 miliard Kč) postupně vzrostl na více než dvojnásobek této částky. Čtvrtý blok elektrárny dobudován ještě nebyl. Původně se počítalo s tím, že oba bloky elektrárny budou hotovy v letech 2012 a 2013.

Slovenská vláda drží v SE 34 procent akcií. Zbylý podíl má v SE společnost Slovak Power Holding (SPH), kterou stejným dílem vlastní italský koncern Enel a skupina EPH.