Mochovcům prý hrozí katastrofa

Je slovenská jaderná elektrárna bezpečná? Foto: SE

Slovenské jaderné elektrárně Mochovce hrozí katastrofa, tvrdí to hned několik rakouských médií. Podle nich má elektrárna závažné nedostatky. Při zemětřesení nebo nehodě prý může dojít k úniku radiace.

Rakouska organizaci na ochranu životného prostředí Global 2000 žádá okamžité zastavení práce na projektu atomové elektrárně Mochovce 3. Tvrdí, že se na ni obrátilo více bývalých zaměstnanců s fotkami, které dokazují závažné chyby na pláštích reaktorů. Ve Slovenské elektrárně to odmítají a odvolávají se na hermetické testy s vynikajícím výsledkům. Rakouské správy považují za poplašné, uvedlo Rádio Impuls.

Čtěte také:
Slovenské elektrárne vyrobily méně elektřiny
Vytáhne stát z kapes solárních baronů miliardy?

Jaderná elektrárna Mochovce je slovenská jaderná elektrárna, která leží na místě bývalé stejnojmenné obce mezi městy Nitra a Levice. Elektrárna provozuje dva jaderné tlakovodní reaktory typu VVER 440/213, každý s výkonem 470 MW. V lokalitě jsou ještě další dva rozestavěné bloky stejného typu.

Původní plán předpokládal, že dva rozestavěné bloky elektrárny v Mochovcích budou hotovy v letech 2012 a 2013 a že dostavba přijde na 2,78 miliardy eur (71,7 miliardy korun). Rozpočet projektu byl později opakovaně navyšován a termín spuštění rozestavěných bloků posouván, což provozovatel elektrárny, společnost Slovenské Elektrárne, zdůvodňoval i zpřísněním bezpečnostních předpisů po havárii japonské elektrárny Fukušima v roce 2011.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků