Doba čtení:1 m, 36 s
Evropa čelí krizi v dodávkách plynu, která tento měsíc způsobila rekordní růst cen. Rusko však popírá, že by zadržovalo dodávky s cílem vyvinout tlak na rychlé schválení plynovodu Nord Stream 2 regulačními orgány. Foto: pixabay.com

Udělení povolení plynovodu Nord Stream 2, aby mohl dodávat plyn do Německa, neohrozí dodávky do Evropské unie. Uvedlo to německé ministerstvo hospodářství. Odstranilo tak velkou překážku pro spuštění sporného plynovodu.

Plynovod je připraven zahájit provoz, musí však získat certifikaci od německé Spolkové agentury pro sítě. Analýza dodávek poskytnutá ministerstvem je důležitým požadavkem pro pokračování tohoto procesu.

Čtěte také:
Ruské plynové eso v rukávu
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska

Spolkové ministerstvo hospodářství ve své analýze dospělo k závěru, že udělení certifikace neohrožuje bezpečnost dodávek do Spolkové republiky Německo a Evropské unie,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Dodalo, že předložilo svoji analýzu regulátorovi po jednání se sousedními zeměmi EU. Možnost konzultace dostaly Itálie, Rakousko, Polsko, Česká republika, Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva.

Německý regulátor má čas na certifikaci plynovodu do počátku ledna, ale může se rozhodnout i dříve. Jakmile učiní své doporučení, postoupí ho Evropské komisi, která má další dva měsíce na odpověď.

Nejkontroverznější evropský energetický projekt, který vede ruská plynárenská firma Gazprom, narazil mimo jiné na odpor Spojených států a Ukrajiny.

Plynovod se dostal v poslední době do centra zájmu, protože Evropa čelí krizi v dodávkách plynu, která tento měsíc způsobila rekordní růst cen. Rusko však popírá, že by zadržovalo dodávky s cílem vyvinout tlak na rychlé schválení plynovodu Nord Stream 2 regulačními orgány.

Plynovod bude dodávat plyn z Ruska po dně Baltského moře přímo do Německa, jeho kapacita činí 55 miliard metrů krychlových za rok. Od roku 2011 už je v provozu plynovod Nord Stream 1, který vede paralelně a má stejnou kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 bude využívat i Česká republika, která má k němu napojení prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa