Doba čtení:2 m, 36 s
Pro německou kancléřku Merkelovou je plynovod evidentně důvodem, aby bagatelizovala zločiny Putinova režimu. Foto: wikipedia.org

Postoje německých a rakouských politiků k Rusku nejen po kauze Vrbětice ukazují, jak mocným trumfovým esem v ruském rukávu je zemní plyn a dokončovaný plynovod Nord Stream 2. Do budoucna by to pro Evropskou unii mělo být velkým varováním.

Vrbětická kauza je jednou z několika, které přispěly ke zhoršení vztahů mezi Ruskem a mnoha zeměmi na západ od něj. Nevoli v Evropě a Spojených státech vyvolaly také pokusy ruské vojenské rozvědky GRU otrávit bývalého agenta Sergeje Skripala nebo zatčení důstojníka ruské FSB kvůli vraždě čečenského exulanta v Berlíně. Agentura Reuters označuje vztahy Rusko-Západ za nejhorší od skončení studené války před více než třiceti lety a podobně mluví i představitelé ruského režimu, napsal server Aktuálně.cz.

Čtěte také:
Vědci varují: Nespalujte dřevo místo uhlí, je to hloupost
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska

Dva sousedé České republiky – Rakousko a Německo – ale nejen, že nikoho v posledních týdnech nevyhostili. Naopak rakouský kancléř Sebastian Kurz uvedl 26. dubna v rozhovoru pro list Neue Zürcher Zeitung, že je proti přijetí dalších sankcí Evropské unie vůči Rusku a že je potřeba napětí zmírnit. A velmi zdrženliví jsou i Němci.

Důvod je jasný. Je jím ruský zemní plyn. Zastánci sankcí přitom tvrdí, že německé přerušení prací na podmořském plynovodu Nord Stream 2 by Rusy zasáhlo na citlivém místě. Projekt v hodnotě více než devíti miliard eur (v přepočtu 232 miliard korun) povede plyn po dně Baltského moře z Ruska rovnou do Německa, vynechá tak Polsko a Ukrajinu jako tranzitní země.

Německo by mělo zastavit tento projekt. Evropa musí mít koncept společné energetické bezpečnosti, nemůže to být jen otázka bezpečnosti jednotlivých zemí. Musí být také brány v potaz zájmy Ukrajiny. Nord Stream 2 je obrovskou německou chybou,“ řekl pro Aktuálně.cz v reakci na Vrbětice britský analytik a expert na Rusko a tamní zahraniční politiku Edward Lucas.

Výzvy Berlínu k zastavení plynovou přicházejí z více stran. Polsko a Ukrajina mají jasno: projekt povede k jejich oslabení a naopak pomůže Rusku. Zastavení Nord Streamu 2 chce stejně jako jeho předchůdce i nový americký prezident Joe Biden.  V rozhovoru pro Hospodářské noviny kritizovala projekt i eurokomisařka Věra Jourová. „Nord Stream 2 není příkladem systémového řešení, když nabízíme tak velké obchodní zisky společnosti spojené se současným režimem Kremlu,“ uvedla s narážkou na ruskou státní plynárenskou společnost Gazprom.

Jenže Berlín o přerušení zjevně neuvažuje. Německá vláda se drží tvrzení, že jde o ryze ekonomický projekt, který nechce s politikou spojovat. „S Ruskem máme mnoho konfliktů, které naše vztahy zatěžují. Já jsem ale vždy z těch, kdo říkají, že je nutné spolu hovořit,“ řekla před dvěma týdny kancléřka Angela Merkelová v Parlamentním shromáždění Rady Evropy.

Z důležitých politických stran se v Německu vymezují proti plynovodu jen Zelení, kteří ho odmítají i z ekologických důvodů. Zelení sice mají šanci vyhrát parlamentní volby, ale ty se konají až 26. září. A právě v září má být Nord Stream 2 dokončen. Hotový je už z 95 procent, ruské lodě Fortuna a Akademik Čerskij už pokládají potrubí na posledním úseku.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa