Doba čtení:2 m, 27 s
Pět stovek lidí, vesměs z významných vědeckých institucí, žádá a vysvětluje, proč se nemá používat dřevo jako náhrada uhlí. Foto: pixabay.com

Biomasa není uhlíkově neutrální palivo. Pět stovek signatářů z řad vědců poslalo čelným politikům výzvu s tím, že pálení dřeva v energetice vede jen k odlesňování a navíc zvyšuje množství emisí CO2.

Letos v únoru 500 vědců adresovalo výzvu americkému prezidentovi, Ursule von der Leyen, japonskému premiérovi Jošihidovi Sugovi a jihokorejskému prezidentovi Moon Jae-Inovi, aby přestali považovat dřevo za uhlíkově neutrální palivo, přestali jej podporovat jako náhradu uhlí a přestali vůbec podporovat jeho pálení jako kontraproduktivní. O výzvě informoval portál Energožrouti, originál i s podpisy petentů je k dispozici zde.

Čtěte také:
Kácet v Brazílii je fuj, kácet v USA je ekologické?
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska

Vědecká výzva znovu ukazuje, že cesta, po které se vydala v záležitostech okolo změny energetiky EU, nemusí být zdaleka správná. Unie totiž považuje dřevěnou biomasu za obnovitelný zdroj, jehož spalování je uhlíkově neutrální. A proto jej podporuje. Což samozřejmě vede k velkému nárůstu kácení lesů.

V Česku na tento unijní trend nastoupila například firma C-Energy z Plané nad Lužnicí. Ta chce přestat zásobovat Planou a Tábor teplem z uhlí, které chce nahradit právě dřevem a také plynem. Podle jejích propočtů by tak do roku 2025 snížila emise CO2 o 92 procent.

Nyní – a zdaleka ne poprvé – se však ozývají hlasy vědců, kteří s tímto využíváním dřevní biomasy nesouhlasí. Logika jejich postoje je jednoduchá – biomasa je samozřejmě obnovitelným zdrojem. Jenže není uhlíkově neutrální. Neboť uložený uhlík se spálením uvolňuje ve velmi krátkém čase. Naopak jeho ukládání do biomasy probíhalo měsíce (u slámy), několik let u rychle rostoucích dřevin, nebo desítky let u běžných stromů. A především jejich porosty se nyní kácí, aby ve formě pelet putovaly do „zelených“ elektráren v rozvinutých zemích. O emisích z lodní dopravy se přitom popsaly již stohy papíru, obrovská spotřeba dřeva elektrárnami (například v Británii či Dánsku, které opravdu neslují hlubokými lesy) je také známá. Známé je i to, jaký má odlesněná krajina vliv na klima.

Vědci proto vyzývají politiky a vlády, včetně EU, aby se soustředili na zachování a obnovování lesů. Aby přestali dotovat energetické pálení biomasy a vyřadily biomasu z uhlíkově neutrálních zdrojů energie. Mezi podepsanými jsou vědci a akademičtí hodnostáři z amerických prestižních škol jako Berkeley, MIT, Princetonu, Stanfordu, dále z Osla, Cambridge, Londýna, Tokya, Singapuru, Berlína a tak dále. Mezi signatáři je i osm vědeckých pracovníků z Česka.

„Podívejte se, jak dopadly civilizace, které žádné uhlí nepálily. Co se jim stalo? Jednoduše vyschly! Protože si odlesnily a odvodnily krajinu. Evropu v tomhle nadlouho zachránilo právě uhlí. Protože kdyby mělo průmyslovou revoluci táhnout pálení dřeva, lidé by vytěžili lesy a dopadli bychom jako velká část Afriky, kde zůstaly jen ojedinělé stromy,“ vysvětluje Jan Pokorný ze společnosti ENKI, proč je nesmysl nahrazovat uhlí dřevem. Rozhovor s ním jsme přinesli (zde).

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa