Doba čtení:1 m, 32 s
Elektrárna v České Kamenici na Děčínsku patří k těm, které získaly licenci na konci roku 2010 a zajistila si tak mimořádně vysoké výkupní ceny. Foto: pixabay.com

Téměř osm milionů korun musí zaplatit Energetický regulační úřad (ERÚ) provozovateli fotovoltaické elektrárny v České Kamenici na Děčínsku. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně. Jde o ušlý zisk za období, kdy elektrárna dočasně přišla o licenci a nemohla několik týdnů fungovat. Podle advokátů elektrárny jde o první takový případ v republice.

Elektrárna získala licenci od ERÚ v prosinci roku 2010, o pět let později však Krajský soud v Brně rozhodnutí zrušil na základě podnětu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Nejvyšší správní soud ale vyhověl stížnosti provozovatele a soud nakonec v roce 2016 žalobu o zrušení licence provozovateli definitivně zamítl. Přesto však nemohla být elektrárna od 3. června 2015 do 10. srpna 2015 v provozu, napsaly Novinky.cz.

Čtěte také:
Rakousko a Německo jsou laboratoře ekoprůšvihu
Němci směřují k energetické závislosti

Firma proto podala žalobu k Okresnímu soudu v Jihlavě. Ten společnosti přiznal náhradu škody ve výši téměř osm milionů korun, po odvolání ERÚ se spor dostal k brněnskému krajskému soudu, který ale verdikt jako správný potvrdil.

Tímto výjimečným rozhodnutím soud dle našich informací potvrdil, že ani státní úřady nesmí jednat svévolně, a pokud provozovateli neoprávněně odeberou licenci k výrobě elektřiny, musí mu ušlý zisk doplatit,” řekl advokát Petr Prachař z firmy Frank Bold Advokáti, která solární elektrárnu zastupovala.

Nejvyšší státní zástupce podal v minulosti asi dvě desítky žalob ohledně elektráren, u kterých podle něj v době získání licence v roce 2010 nebyly splněny technické předpoklady pro její udělení. Některé společnosti se snažily i za cenu porušení zákona licenci získat, neboť elektrárny s licencí z roku 2010 měly garantovanou dvojnásobnou výkupní cenu elektřiny oproti provozům spuštěným od ledna 2011.