Doba čtení:2 m, 7 s
Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka se vláda pokusí zákon schválit bez dalších změn a průtahů. Foto: MPO

Dnes má Sněmovna definitivně hlasovat o zákonu garantujícím výkupní cenu elektřiny z nových jaderných bloků v Dukovanech. Opozice chce vyloučit účast ruské firmy Rosatom v tendru a zastropovat výkupní ceny elektřiny z nových bloků. Obě vládní strany ale tyto změny odmítají a chtějí zákon prosadit v současné podobě.

Na zákon tlačí ministerstvo průmyslu a obchodu, šéf rezortu Karel Havlíček (za ANO) ho chtěl mít schválený už dávno. Pak ale souhlasil s tím, že se s premiérem Andrejem Babišem (ANO) pokusí dosáhnout širšího politického konsenzu. Schůzka s předsedy opozičních stran se uskutečnila na konci ledna, shodu se ale najít nepodařilo, napsal Deník N.

Čtěte také:
Spolek JARO pro Dukovany chce podpořit stavbu nového bloku
Temelín a Dukovany vyrobily loni méně elektřiny

„Pokud projde pozměňovací návrh, který jsme spolupodepsali, to znamená, že vyloučíme ruské a čínské firmy z tendru, zákon podpoříme. Když pozměňovací návrh neprojde, zákon nepodpoříme,“ řekl Deníku N předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Naší snahou bude dosáhnout zastropování ceny na 62 euro za megawatthodinu, na tom se snažíme spolupracovat s Piráty,“ řekl poslanec na Starosty a nezávislé Petr Gazdík.

Piráti budu navrhovat další odklad hlasování. Podle jejich poslance Petra Třešňáka by vláda nejprve měla jasně říct, zda osloví ruské firmy. A také, zda bude stavbu financovat koncern ČEZ, nebo stát.

Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka se ale vláda pokusí zákon schválit bez dalších změn a průtahů. „Nevidíme důvod pro to, aby se projednávání zákona nyní přerušilo,“ napsal Havlíček Deníku N. „Pozměňovací návrhy byly v prosinci na jednání Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny většinově odmítnuty, podobné je i stanovisko ministerstva průmyslu a obchodu. Navíc některé z nich vůbec nesouvisí s meritem zákona,“ dodal šéf resortu.

Havlíček už dříve opozici kritizoval za to, že podmiňuje schválení zákona o výkupní ceně bezpečnostními garancemi. Ty podle něj s ekonomikou projektu nesouvisejí.

Také zpravodaj zákona, poslanec ČSSD Petr Dolínek, Deníku N řekl, že jeho strana opoziční požadavky nepodporuje. Den před hlasováním se podle něj ale ještě bude poslanecký klub o finálním stanovisku radit

„My v tuto chvíli říkáme, že bezpečnostní parametry musí ošetřit vláda, protože Sněmovna nevypisuje tendr. Nepodporujeme ani zastropování ceny,“ řekl Dolínek.

Bezpečnostní obavy chce podle něj ČSSD zohlednit mimo rámec zákona ve zvláštním usnesením Sněmovny. „Mám připraveno doplňující usnesení, kde jednoznačně chceme, aby se Sněmovna přihlásila k principům demokracie, Evropské unie a našim závazkům vůči NATO a aby veškeré parametry té zakázky byl schvalovány v intencích bezpečnosti země,“ prohlásil poslanec.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa