Doba čtení:1 m, 25 s
Podle Michala Šnobra se návrhem vlády dostáváme daleko za hranu právního státu. Foto: iUHLI

Vláda novelou zákona, jež umožní snadnější převzetí společnosti ČEZ, cíleně znehodnocuje majetek soukromých akcionářů. Nejpozději na podzim očekávám mimořádnou valnou hromadu, kde stát celý ČEZ nebo jeho část převezme, řekl Právu menšinový akcionář Michal Šnobr.

„Ten samý stát, který majetek znehodnocuje, chce ČEZ získat. Myslím si, že se dostáváme daleko za hranu právního státu, dostáváme se do pozice porušování evropské legislativy. Nehledě na to, že to jednou provždy diskredituje kapitálové trhy,“ upozornil Šnobr, podle nějž vláda postupuje účelově.

Když v letech 2024 a 2025 zdaníte zisky ČEZ sedmdesáti procenty a víte, že víceméně nikdo jiný v Česku tuto daň platit nebude, tak tu máme účelový zákon. Takovou daň bude platit jediná soukromá právnická osoba, všechny ostatní budou v budoucnu platit daň 21 procent. Je tady jasně vidět funkce daní pro znehodnocení majetku soukromých akcionářů v tom samém okamžiku, kdy stát nepokrytě říká, že chce získat jejich podíly. Je to pokus o ovlivnění hodnoty firmy,“ zdůraznil Šnobr.

Mimořádné daně snížily zisk ČEZ

Podle něj vláda vše dělá kvůli tendru na jadernou elektrárnu Dukovany a nutnosti zrušit windfall daň, což se stane v okamžiku, kdy stát bude vlastníkem významné části ČEZ nebo celé firmy.

Jednoznačně předpokládám, že k tomu dojde nejpozději na podzim svoláním mimořádné valné hromady. Nejdřív ale musí celý proces projít legislativně, a jde o to, zda bude vůbec dokončen. Velmi bych se divil, kdyby to bylo protlačené natvrdo, protože by státu hrozily velké spory. Nikdo z nás ale ještě neviděl paragrafované znění. Otázkou je, zda to projde přes Sněmovnu, senátory a podepíše to prezident,“ uvedl Šnobr.