Doba čtení:1 m, 24 s
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) fárá do dolu v lokalitě Důlního závodu 1 - Lazy. Foto: IVZ
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) fárá do dolu v lokalitě Důlního závodu 1 – Lazy. Foto: IVZ

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je rád, že těžební společnost OKD bojuje o přežití, ačkoliv je situace na trhu s černým uhlím bohužel stále špatná. „Na trhu je velké množství uhlí za příliš nízkou cenu, ale viděl jsem silnou vůli a odhodlání udržet pozici OKD,“ řekl premiér při návštěvě OKD.

„Mluvili jsme o výhledu zaměstnanosti, o projektu Dolu Paskov, kde na základě dohody s vládou pokračuje těžba. Jsem rád, že tak jak bylo dohodnuto, do konce 2017 by se na Paskově těžit mělo,“ dodal premiér, který svoji pracovní cestu na Ostravsko završil společným fáráním do dolu v lokalitě Důlního závodu 1 – Lazy.

Vláda v březnu schválila nařízení, které umožní dřívější odchod do důchodu všem horníkům, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali pod zemí nejméně 3300 směn. Odboráři požadují, aby mohli do dřívějšího důchodu odcházet všichni horníci, tedy i ti, kteří nastoupili do dolu po roce 1992. „V dnešním jednání vidím velký posun kupředu. Doufám, že naše několikaletá práce přinese to, na co všichni horníci tak čekají – dřívější odchody do důchodu. Velmi těžká práce v dole nemá s žádnou profesí srovnání a proto jsou naše požadavky zcela oprávněné,“ řekl předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík.

Odboráře OKD koncem února navštívil také vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) . Při své návštěvě upozornil na to, že práce horníků je velmi těžká a specifická. Proto si také tato skupina zaslouží specifické zacházení. Řada horníků se normální penze ani nemusí dožít.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při návštěvě OKD.