Sobotka se sejde s odboráři OKD

Premiér Bohuslav Sobotka

Odboráři postup Sobotkovy vlády chválí. Foto: ČSSD

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se dnes kvůli situaci ve firmě OKD sejde s odboráři. Jednat spolu budou o pomoci propouštěným horníkům a dalším zaměstnancům.

Seznam opatření zahrnuje například dřívější penzi pro horníky, příspěvky ke zmírnění sociálních dopadů, dávky na dojíždění za prací či rekvalifikace. Schůzky by se měli účastnit i někteří ministři.

Čtěte také:
Horníci asi budou odcházet do penze o sedm let dřív
Práce pro horníky nebude, bojí se lidé

Těžební firma OKD podala v úterý sama na sebe insolvenční návrh. Uvedla v něm, že dluží přes 17 miliard a má nejméně 650 věřitelů. Majetek nedosahuje ani sedmi miliard. Provoz zatím dál pokračuje. O případné insolvenci rozhodne soud. Sobotka po středečním mimořádném předsednictvu vlády uvedl, že kabinet chce přispět ke stabilizaci OKD a má zájem na postupném útlumu těžby.

Odbory vládu za postup chválí. Vítají, že se stát soustředí hlavně na pomoc zaměstnancům. Považují za ideální řešení rychlé rozhodnutí soudu. V případě insolvence firmy a převzetí insolvenčním správcem pak vidí jako možnou variantu “pacht” společnosti OKD, a to třeba státnímu podniku Diamo.

OKD má asi 9800 kmenových pracovníků, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Uzavření společnosti by mělo dopad i na lidi v navazujících profesích.

Mohlo by vás zajímat:
Bývalý uhlobaron se topí v máku
Sliby, byty a letadla Zdeňka Bakaly
Válka miliardářů pokračuje