Sobotka tlačí na Poláky kvůli uhelnému dolu

Foto: vlada.cz

Podle Sobotky by Česko případné škody po severním sousedovi vymáhalo. Foto: vlada.cz

Česká republika požaduje po Polsku termíny prací na plánovaném rozšiřování hnědouhelného dolu Turov. Premiér Bohuslav Sobotka o tom jednal s polskou premiérkou Beatou Szydlovou.

Další těžba u Frýdlantského výběžku by podle Sobotky mohla ohrozit životní prostředí a zdroje pitné vody na české straně hranice. „Pokud by došlo ke škodám, tak samozřejmě nevylučujeme do budoucna, že by česká strana požadovala po Polsku kompenzace za ztrátu vody. Ale ideální by bylo, kdyby samozřejmě k tomu ohrožení zdrojů vody nedošlo,“ řekl Českému rozhlasu premiér Sobotka.

Čtěte také:
Poláci zdržují s dokumenty k rozšíření dolu
Polské plány argumentem i pro českou těžbu

Podle něj je nyní klíčové, aby proběhl mezinárodní proces posouzení vlivu rozšíření dolu na životní prostředí. „A tady bychom se rádi k té věci vyjádřili v rámci nástroje, který máme k dispozici, což je přeshraniční EIA.Tam máme možnost říci své kritické připomínky, ale potřebujeme, aby se ten proces rozběhl,“ dodal Sobotka.

Hnědouhelný důl u polské Bogatyně zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Důl by se měl rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. Je to jen 300 metrů od nejbližšího obydleného českého území, což by Frýdlantsko a oblast Hrádku a Chrastavy na Liberecku mohlo připravit o zdroje pitné vody.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: I gigant občas padne na kolena
Seznamte se s generací XPower
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě