Sokoli se vrátili na elektrárny

Počerady sokoli_compressed

Ornitolog Václav Beran během svého pozorování ptačího vzdušného prostoru nad Elektrárnou Počerady Skupiny ČEZ. Foto: ČEZ

Velice živo je v posledních dnech ve vzdušném prostoru nad Elektrárnou Počerady Skupiny ČEZ. Kromě holubů, drobných opeřenců a strak zde ornitolog Václav Beran zachytil svým dalekohledem i velkou samici krahujce a dva páry poštolek. Vrátil se už i sokol stěhovavý.

Kolem komína s budkou a nad chladicím i věžemi jsem viděl kroužit i jednoho sokola. Protože druh většinou nebývá daleko, je pravděpodobné, že zde opět zahnízdí. Vloni přitom pár vyvedl dva mladé,“ konstatoval Beran, jinak také zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem a výzkumný pracovník ALKA Wildlife. Zároveň připomenul, že od ledna 2011, kdy byla na ochozu chladicí věže Elektrárny Tušimice umístěna vůbec první kovová sokolí budka v České republice, se již na komínech či chladicích věžích Skupiny ČEZ podařilo odchovat 47 sokolích mláďat.

Čtěte také:
ČEZ vyčistil budky pro sokoly
Beneš: Stavět uhelnou elektrárnu se už nevyplatí

„ČEZ patří bezesporu mezi průkopníky ochrany sokola stěhovavého v průmyslových lokalitách. Za vždy kladný a vstřícný přístup patří všem energetikům proto velký dík. Teprve poté následovaly instalace dalších budek na jiných průmyslových stavbách v republice a probíhají dodnes,“ kvituje Beran. Kromě vedení elektráren podporuje ornitology z ALKA Wildlife i Nadace ČEZ. Na monitoring sokola stěhovavého tak získali již celkem 400 000 korun, například na nákup speciálních fotopasti.

V Elektrárně Počerady byla umělá hnízdiště nainstalována na podzim 2011 na ochozech komína a chladicí věže. Sokolí pár si vybral to na komíně. Jeho první zahnízdění se povedlo hned v následujícím roce, kdy vyvedl jedno mládě. V následujících letech to pak byla vždy dvě mláďata. Na celkové statistice (47) se tak podílí devíti sokolíky.

Poslední únorový den rovněž definitivně potvrdil opětovný výskyt sokola stěhovavého i v ostatních elektrárenských lokalitách Skupiny ČEZ na severu Čech. V Elektrárně Ledvice seděli oba sokoli na svém oblíbeném místě – na zábradlí schodiště chladicí věže, přesně proti budce. V případě elektráren Tušimice a Prunéřov oba páry kroužily kolem chladicích věží, přičemž prunéřovská samice se pak usadila přímo ve vchodu do budky, z něhož vykukovala ven. Rovněž sokolí budka na komínu Teplárny Trmice má již oba své „opeřené nájemce“.

Mohlo by vás zajímat:
Když jde na pedikůru pořádný macek
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Obr mezi obry opět těží