Doba čtení:1 m, 43 s
Fotbalisté Baníku Sokolov. Foto: SUAS

Těžební společnost Sokolovská uhelná (SUAS) nakonec nenechá sportovní kluby pro nejbližší sezonu na „holičkách“ a pošle jim peníze. Firma změnila své rozhodnutí z června, kdy oznámila, že podporu sportu pozastavuje.

Společnost v červnu oznámila pozastavení výdajů na podporu sportu, kultury a dalších oblastí společenského života v regionu, který by tak přišel o 100 milionů korun ročně. Bez hlavního partnera se tím ocitl extraligový hokej v Karlových Varech, druholigoví fotbalisté a hokejisté v Sokolově, i desítky dalších organizací v celém Karlovarském kraji. Jako důvody firma uvedla objektivní faktory na energetickém trhu a především nutná opatření spojená se zajištěním zdrojů na eliminaci potenciálních rizik a následků dlouhodobé diskriminační strategie uplatňované ze strany polostátní společnosti ČEZ.

Nyní SUAS rozhodnutí změnila a navzdory červnovému prohlášení částečně naváže na dosavadní spolupráci s regionálními příjemci finanční podpory. Těžaři si prý uvědomují, že pro mnohé z nich se nahrazení dlouhodobé finanční podpory poskytované společností ukazuje jako téměř nereálné. Sportovní kluby tak mohou jásat, i když zatím opatrně.

Zatím to není definitivní. Jak jsem mluvil s předsedou představenstva Františkem Štěpánkem, SUAS bude prostředky uvolňovat postupně a zatím opatrně. Pokud by pak ve sporu s ČEZ uspěla, vrátila by se zřejmě na původní úroveň. To by pak mohla být opět generálním partnerem klubu,“ uvedl v reakci na prohlášení těžařů prezident hokejového klubu HC Energie Karlovy Vary Ladislav Trubač.

Čtěte také: Sokolovská uhelná pozastavila podporu sportu

Sokolovská uhelná chce poskytnout v mezích svých možností jistoty při financování obecně prospěšných aktivit a sportovních klubů i v budoucnu. Pokud ale nebude bezprostředně ohrožena ztrátovým hospodařením.

Firma na svých webových stránkách zopakovala, že její vedení je nuceno vypořádávat se s objektivními faktory negativního vývoje na energetickém trhu. Stále prý čelí agresivnímu a neférovému jednání zmíněného obchodního partnera, a to dokonce za situace, kdy bylo nepravomocným rozhodnutím Specializovaného finančního úřadu potvrzeno, že ČEZ se dopustil správního deliktu ve formě zneužití výhodnějšího hospodářského postavení k získání nepřiměřeného majetkového prospěchu k újmě Sokolovské uhelné v šetřeném období.

Mohlo by vás zajímat:
Sokolovská uhelná letos investuje 700 milionů