Doba čtení:2 m, 11 s
Fotbalisté Baníku Sokolov. Foto: SUAS

Sokolovská uhelná pozastavila výdaje vynakládané na podporu sportu, kultury a dalších oblastí společenského života v regionu. Region přijde o 100 milionů korun ročně. Příčinou jsou objektivní faktory na energetickém trhu a především nutná opatření spojená se zajištěním zdrojů na eliminaci potenciálních rizik a následků dlouhodobé diskriminační strategie uplatňované ze strany polostátní společnosti ČEZ.

Bez hlavního partnera se tak ocitne extraligový hokej v Karlových Varech, druholigoví fotbalisté a hokejisté v Sokolově, i desítky dalších organizací v celém Karlovarském kraji.

Region přijde o 100 milionů korun ročně

„Ekonomická situace zapříčiněná nejenom objektivními faktory evropské energetiky, s nimiž by Sokolovská uhelná byla schopna se vypořádat, ale ve významném ohledu pak nekalými a diskriminačními praktikami uplatňovanými při plném vědomí následků polostátní společností ČEZ, nás vede k zásadnímu přehodnocení nákladové oblasti, mimo jiné v oblasti mimo ekonomických aktivit, a to vše v zájmu udržení zdrojů pro vlastní výrobu, což umožní vyloučit dopad na existenci stovek pracovních míst, a k zajištění zdrojů na eliminaci potenciálních rizik a následků nekalých a diskriminačních praktik „polostátní“ společnosti ČEZ,“ uvedl předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl.

„Nebudeme reagovat na mediální výpady společnosti Sokolovská uhelná, nechť celou situaci posoudí nezávislé soudy,“ sdělil serveru iUHLI.cz v reakci mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Příčiny, které vedly k tomuto rozhodnutí, lze rozdělit do dvou na sobě nezávislých oblastí. První z oblastí, s níž při racionalizačních opatřeních by Sokolovská uhelná byla schopna se ještě vypořádat, je vliv objektivních faktorů na energetickém trhu. „Už několik let upozorňujeme na fakt, že zatížení výroby elektřiny a tepla z uhlí emisními povolenkami bude mít zásadní dopad na rentabilitu zpracovatelské části ve Vřesové. Když k tomu připočteme významné snížení cen silové elektřiny, ke kterému přistupuje i zvýšení poplatků z vydobytých nerostů, je zřejmé, že na tuto situaci musíme v zájmu udržení vlastní výroby reagovat,“ uvedl Pöpperl.

Mohlo by vás zajímat: Hokeji i házení se i díky uhlí daří

Sokolovská uhelná ve srovnání s ostatními soutěžiteli na tuzemském energetickém trhu nucena skutečně dlouhodobě čelit, nekalým a diskriminačním praktikám polostátního energetického gigantu ČEZ. „Kvůli nim Sokolovská uhelná, mimo dalších následků, přichází o stovky milionů korun ročně na tržbách za prodej uhlí,“ řekl Pöpperl.

„Jsme si samozřejmě vědomi, že vrcholový i výkonnostní sport v České republice zásadně závisí na podpoře třetích osob, zpravidla ekonomicky silných podnikatelských subjektů. Bez takovéto podpory není skutečně možné zajistit účast sportovních klubů v nejvyšších soutěžích, a proto až dosud Sokolovská uhelná v rámci svých ekonomických možností zajišťovala finanční podporu, a také podmínky pro účast řady klubů v nejvyšších soutěžích, nebo pro výchovu a přípravu mládežnických mužstev,“ konstatoval Pöpperl.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa