Teplo pro 50 tisíc domácností na Karlovarsku a Sokolovsku bude tuto zimu dražší. Prodat uhelnou elektřinu jde kvůli ceně emisních povolenek čím dál hůř, což potápí i výrobu tepla. Sokolovská uhelná už najisto ví, že na podzim zdraží, a do budoucna doufá ve státní pomoc.
„Ke zdražování v nové sezóně 2024/2025 budeme muset přistoupit,“ uvedl v rozhovoru pro SZ Byznys Pavel Tomek, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné, kam patří poslední zdejší funkční důl a dvě elektrárny v Tisové a Vřesové, zásobující teplem velká města v kraji.
Sokolovská uhelná proto volá spolu s Karlovarským krajem po státní pomoci na celé přechodné období mezi roky 2025 a 2030.
Čísla pro zbytek dekády totiž firmě vycházejí hůř a hůř, což přináší hlavní a zatím nevyřešený rébus, jak teplárny – nebo přesněji řečeno výrobci tepla a provozovatelé kombinovaných zdrojů – překlenou dobu potřebnou pro přechod na čistší paliva.
„Z toho důvodu čekáme na jasný signál ze strany státu, jak se bude řešit oblast centrálního zásobování teplem po přechodné období. Za nás mezi roky 2025 a 2030, než se podaří dosavadní zdroje nahradit postupně jinými technologiemi,“ říká Tomek.
Severočeské doly omezí hluk z těžby
K volání o pomoc se přidává na Karlovarsku i kraj kvůli obavám, že účty pro tisíce odběratelů na sídlištích půjdou bez státních peněz v příštích letech enormně nahoru nebo že se teplárenství začne hroutit.
„Probíhá už několik měsíců diskuze se státem, jakým způsobem se postaví k tomu, aby bylo možné zachovat elementární funkce centrálních zdrojů tepla,“ říká hejtman Petr Kulhánek z hnutí STAN. A navrhuje úlevu od emisních povolenek nebo jinou provozní podporu.
Ministerstvo průmyslu se podle svého mluvčího Vojtěcha Srnky na transformaci uhelných zdrojů „intenzivně zaměřuje“ a v reakci na námitky z Karlovarska nabízí výčet již známých nástrojů. Primárně jde o nedávno schválenou podporu vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla v celkové výši až 75 miliard korun.
Tento typ podpory se ovšem podle Tomka a Kulhánka pro potřeby regionu úplně nehodí. Jde totiž pouze o podporu nových zařízení – tedy ne těch, která jsou k dispozici pro nejbližší roky. Stejný zádrhel platí u dotačního programu „HEAT“ z Modernizačního fondu spravovaného Ministerstvem životního prostředí. Další dotace z Národního plánu obnovy jsou zase určené jen na modernizaci distribučních sítí, ale ne na podporu stávajících zdrojů.
Podstatou problému na Karlovarsku je, že jinak než uhlím zatím topit nelze – náhrada zdrojů zabere čas, navíc investice do nových zdrojů se promítnou do cen.