Doba čtení:2 m, 14 s
„Zdaleka ne každá střecha totiž snese zatížení solárními panely. A nejde pouze o jejich samotnou váhu,“ upozornili odborníci. Foto: eon

Bezhlavé osazování jakýchkoliv střech velkými solárními panely může ohrozit statiku budov, předimenzované výkony tepelných čerpadel pak mohou navýšit hlučnost nad povolené limity. Na přibývající problémy, které doprovází aktuální prudký zájem o obnovitelé zdroje energie, upozornila Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Doporučila před instalací odborné posouzení. Zájem o obnovitelné zdroje energie v Česku prudce roste, počet instalací fotovoltaických elektráren loni vzrostl téměř čtyřnásobně, výrazně stouply i instalace tepelných čerpadel.

Samozřejmě vítáme směr, jakým se naše společnost na cestě k větší energetické soběstačnosti vydává. Dlouhodobě však upozorňujeme na to, že energetická zařízení vyžadují odbornou přípravu i péči. Jedině tak jejich zapojení povede ke spokojenosti stavebníka i jeho okolí,“ poznamenal předseda ČKAIT Robert Špalek.

Zájemci by podle komory měli ještě před samotným pořízením fotovoltaické sestavy zkontrolovat vedle požárně-bezpečnostních opatření právě statiku stavby. „Zdaleka ne každá střecha totiž snese zatížení solárními panely. A nejde pouze o jejich samotnou váhu,“ upozornila komora.

Síkela chce další miliardy na soláry

Posouzení stavu střešní konstrukce statikem podle komory často odhalí řadu možných rizik nebo slabin, protože velká část staveb vznikala v době, kdy se s podobným zatížením, jako je u fotovoltaických zařízení, nepočítalo. „Na základě desítek případů, které jsme dosud posuzovali, vycházejí u dokončených či starších budov lépe střechy sklonité s krovy. Jinak je tomu ale u plochých střech budov a lehkých střešních plášťů hal. Dříve prováděné střechy byly totiž navrhovány ekonomicky pouze na účinky zatížení tíhou sněhu a tlaku nebo sání větru. Nemají tudíž většinou rezervu na další zatížení,“ popsal předseda oblastní kanceláře ČKAIT v Plzni a statik Luděk Vejvara.

Ke kvalifikovanému přístupu komora vybízí i při instalaci tepelných čerpadel. Varuje přitom zejména na často předimenzované výkony zařízení, které nemusí přinášet požadovanou úsporu, ale naopak mohou zvyšovat hlučnost. Komora v této souvislosti upozornila, že při instalaci je nutné dodržet i hygienické limity hluku. Podle státní metodické pomůcky by zařízení mělo být umístěno tak, aby jeho hladina hluku a vibrací nepřesahovala povolenou hodnotu 35 decibelů v noci a 40 decibelů ve dne v chráněném prostoru.

Na projektanty, techniky a především prodejce i montážní firmy apelujeme, aby toto hledisko brali v potaz. Uvolnění podmínek pro instalaci obnovitelných zdrojů energie neznamená rezignaci na požárně-bezpečnostní a další odborná hlediska, ani na veřejný zájem a dobré sousedské vztahy,“ dodal Špalek.

V České republice bylo loni zprovozněno 33 760 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 288,8 megawatt (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Na dvojnásobek stoupl i počet instalovaných tepelných čerpadel, loni si jich Češi pořídili kolem 60 000.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa