Soud ukončil spor Czech Coal a United Energy

Doba čtení:1 m, 27 s

Společnost Czech Coal Services nedostane pokutu ve sporu o údajné zneužití dominantního postavení. Ve sporu šlo o dodávky uhlí mezi skupinou Czech Coal a United Energy. Vyplývá to ze stručného výroku, který zveřejnil Nejvyšší správní soud.

Nejvyšší správní soud totiž zamítl kasační stížnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a potvrdil tak březnový verdikt Krajského soudu v Brně, podle kterého úřadu uplynula lhůta pro opětovné přezkoumání případu. Na zpracování odůvodnění má soud 30 dní.

Firma United Energy se na antimonopolní úřad obrátila poprvé v roce 2006 kvůli tomu, že Czech Coal uplatňoval rozdílné ceny ve smlouvách o prodeji hnědého uhlí a že odmítal dodávky firmě United Energy. United Energy provozuje zdroj s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla v Komořanech u Mostu a na dodávkách uhlí od Czech Coal byla podle United Energy závislá.

Antimonopolní úřad nakonec v prosinci 2009 správní řízení s Czech Coal zastavil s odůvodněním, že firma nemá na trhu hnědého energetického uhlí dominantní postavení. Vzhledem k tomu, že takové postavení nemá, otázkou jeho zneužití skupinou Czech Coal se už nezabýval. United Energy následně neuspěla ani se svým odvoláním u šéfa ÚOHS Petra Rafaje.

Čtěte také: První mostecká zanikla

United Energy je dceřinou firmou Energetického a průmyslového holdingu. V minulosti tvrdila, že dominantní postavení Czech Coal vůči United Energy bylo zcela evidentní, neboť United Energy byla dříve technologicky spojená s Mosteckou uhelnou (MUS), nyní Czech Coal Services. Nemohla prý proto fyzicky odebírat uhlí od jiného dodavatele.

Czech Coal a EPH spolu v minulosti vedly několik sporů, které se týkaly například dodávek uhlí pro pro Elektrárny Opatovice patřící EPH. V závěru roku 2013 firmy uzavřely po osmi letech sporů mimosoudní vyrovnání. Součástí dohody je ukončení několika soudních sporů a finanční kompenzace.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo ve Slatinicích opět těží