Doba čtení:1 m, 12 s
Obsáhlé dokazování soud dokončil letos v březnu po více než čtyřech letech od zahájení procesu. Foto: wikipedia.org

Pražský městský soud dnes vyhlásí rozsudek v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Z bývalých manažerů těžební firmy už v letité kauze zůstali mezi obžalovanými pouze Antonio Koláček a Oldřich Klimecký. Státní zástupce žádá pro oba muže vězení, propadnutí majetku a zákaz působení ve vedení firem. Manažeři MUS podle něj podvodem způsobili státu škodu přes dvě miliardy korun.

Obžaloba tvrdí, že Koláček, Klimecký, Jiří Diviš, Marek Čmejla a Petr Kraus v roce 1998 skrytě ovládli firmu jejími vlastními penězi, když z ní odčerpali peníze pod záminkou zhodnocení v zahraničí. Poté údajně vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Prodej státního podílu v MUS schválila jednomyslně v červenci 1999 vláda pozdějšího prezidenta Miloše Zemana.

Žalobce chce pro Koláčka 7,5 roku vězení

Obsáhlé dokazování soud dokončil letos v březnu po více než čtyřech letech od zahájení procesu. Manažeři popírají, že vládě zatajili, že skutečným nabyvatelem akcií budou oni. Stát podle nich věděl, komu prodává, respektive ho to nezajímalo, protože se chtěl podílu zbavit. Stíhání Krause, Čmejly a Diviše soud postupně zastavil, protože si začali odpykávat tresty uložené již dříve ve švýcarské větvi kauzy. Kraus ve Švýcarsku nastoupil do vězení, Čmejla s Divišem tam nakonec dostali podmínky a peněžité tresty.