Odstoupení od Zelené dohody pro Evropu (Green deal) a systému emisních povolenek či vystoupení z evropské energetické burzy navrhuje opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Kroky patří mezi desítku opatření, která by podle SPD pomohla občanům i firmám při nynější inflaci. Seznam návrhů poskytla ČTK mluvčí opozičního hnutí Barbora Šťastná.
SPD ve vyjádření uvedla, že za vlády Petra Fialy (ODS) klesají reálné mzdy nejvíc za dobu samostatné ČR. „Na stále více domácností navíc dopadá drahota, zmenšují se jim úspory a rostou jejich základní životní výdaje,“ uvedlo hnutí. Vypracovalo kvůli tomu desetibodový plán, který by měl pomoci situaci zvrátit a pomoci domácnostem i firmám.
Česko by mělo odstoupit od Zelené dohody či systému emisních povolenek, který podle SPD zdražuje energie a suroviny. SPD do seznamu zařadila i vystoupení z evropské energetické burzy, na které by měl navázat prodej levné české elektřiny přímo občanům a firmám.
SPD prosazuje také obnovení národního importéra plynu a nákup levného plynu přímo od producentů. Chtěla by také obnovit národního zpracovatele ropy, zrušit solární daň a veškeré dotace, které zdražují elektřinu pro spotřebitele. V plánu se zasazuje i pro zajištění potravinové bezpečnosti prostřednictvím podpory českých zemědělců a potravinářů.
Mezi návrhy patří i přechodné snížení daně z přidané hodnoty (DPH) u energií, pohonných hmot, základních potravin a léků. Snížit by se měly podle SPD také „neúčelné výdaje státu“. Posledním bodem plánu je zavedení sektorové daně na finanční průmysl a nadnárodní korporace.
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin.