Doba čtení:1 m, 8 s
Hlavní příčinou letošního poklesu spotřeby elektřiny a plynu je teplejší počasí. Foto: pixabay.com

Za prvních pět měsíců letošního roku Češi snížili využití elektřiny meziročně o tři procenta na 24,8 terawatthodiny (TWh). Ještě výrazněji pak omezili spotřebu plynu, meziročně o osm procent na 35 TWh. Vyplývá to ze statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Hlavní příčinou letošního poklesu je především teplejší počasí.

Letošní rok přitom začal plošným nárůstem spotřeby energií. Během ledna vzrostla spotřeba elektřiny meziročně o pět procent, a využití plynu dokonce o přibližně 17 procent. Příčinou bylo chladné počasí v prvním měsíci tohoto roku. V dalších měsících už spotřeba postupně klesala, a to i při meziročním srovnání. Příčinou bylo opět počasí, které bylo ve srovnání s teplotním průměrem teplejší.

Švýcarský návod pro poslance

Omezování spotřeby energií v Česku pokračuje už dva roky. Kromě počasí k tomu v předchozích dvou letech výrazně přispělo také zdražování energií. Úspory přitom byly patrné u všech kategorií odběratelů.

Spotřeba elektřiny v loňském roce tak byla nejnižší za posledních 14 let. Čistá spotřeba činila 57,8 TWh elektřiny, což bylo meziročně o 4,1 procenta méně. Spotřeba plynu v Česku pak byla loni nejnižší dokonce od roku 1992. Češi za celý rok spotřebovali 6,76 miliardy metrů krychlových plynu, což bylo meziročně o 10,4 procenta méně.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa