Doba čtení:1 m, 59 s
Méně slunečné počasí a více sněhové pokrývky nepřálo fotovoltaickým a větrným elektrárnám a způsobilo meziroční propad výroby o 20 procent. Foto: pixabay.com

Spotřeba elektřiny v Česku v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla o 3,2 procenta. Přispělo k tomu chladnější počasí, zatímco vliv pandemie koronaviru byl relativně malý. Uvedla to společnost Amper Meteo, která spotřebu a výrobu elektřiny v Česku dlouhodobě sleduje. Podle firmy konec zimy nepřál výrobě elektřiny ze slunce a větru, více se dařilo vodním elektrárnám.

Pokud spotřebu elektřiny očistíme o vliv počasí, může dobře odrážet stav ekonomiky, a tím vliv pandemie. Při porovnání jednotlivých týdnů prvního čtvrtletí let 2020 a 2021 vidíme, že očištěná spotřeba v právě uplynulém čtvrtletí nakonec byla nižší, a to o dvě až čtyři procenta. Z dat za týdny od 22. března je ovšem zřejmé, že letošní lockdown má menší efekt než ten loňský,“ uvedl analytik Amper Meteo Kamil Rajdl.

Čtěte také:
Spotřeba elektřiny byla rekordní, výrobu táhne uhlí
Pozemky po těžbě uhlí využijí i Lesy ČR

Méně slunečné počasí a více sněhové pokrývky podle firmy příliš nepřálo fotovoltaickým a větrným elektrárnám a způsobilo meziroční propad výroby o 20 procent. „To výrobce nemusí zatím příliš mrzet, jelikož fotovoltaické elektrárny vyrábějí nejvíce v letním období. Horší situace je ve výrobě větrných elektráren,“ řekl hlavní meteorolog Amper Meteo Milan Šálek.

V zimě bývá větrnější počasí a výroba vyšší. Letos se ale negativně projevila častější námraza na elektrárnách, a to bohužel i v době, kdy celkem foukalo. Meziročně je výroba z větru nižší o 40 procent, protože minulý rok bylo námrazových stavů vlivem teplejšího počasí podstatně méně,“ doplnil.

Energie z vodních elektráren se podle firmy naopak vyrobilo meziročně o 53,5 procenta více. „Výroba pokračovala ve zvýšeném trendu z poloviny minulého roku i přesto, že celkově za uplynulou zimu napadlo o zhruba deset procent méně sněhu než jaký je dlouhodobý průměr,“ uvedl Šálek. Obnovitelné zdroje tak díky vodě vyrobily o 2,1 procent více energie než za stejné období před rokem, dodala společnost.

Firma Amper Meteo dodává předpovědi počasí a z nich odvozené specializované produkty pro energetiku a zemědělství. Zaměřuje se na predikce výkonů solárních a větrných elektráren. Dále zpřesňuje předpovědi teploty vzduchu pro teplárenství a je schopna s ohledem na predikované meteorologické prvky předpovídat spotřebu energie. Pro zemědělství zajišťuje předpovědi počasí s hlavním důrazem na srážkové a teplotní poměry následujícího období.