Doba čtení:2 m, 21 s
Zvýšení spotřeby tepla v domácnostech způsobila pandemie koronaviru, zejména distanční výuka, práce z domova a omezení pohybu. Foto: pixabay.com

Dodávky tepla z tepláren domácnostem v aktuální topné sezoně meziročně stouply o desetinu. Uvedl to mluvčí Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Pavel Kaufmann. Čísla podle něj zahrnují období od začátku září do konce Velikonoc.

Připomněl, že topná sezona končí až na konci května, celkové porovnání se zimou na přelomu let 2019 a 2020 se tak může s těmito údaji ještě lišit. Zvýšených nákladů na teplo se podle sdružení lidé se správně nastavenými zálohami navzdory koronavirové krizi a častějšímu pobytu doma obávat nemusí.

Čtěte také:
Spotřeba elektřiny byla rekordní, výrobu táhne uhlí
Pozemky po těžbě uhlí využijí i Lesy ČR

Zatím nelze říci, jak aktuální topná sezona nakonec dopadne. Podle dlouhodobé předpovědi by měl být i duben spíše chladnější než obvykle, pak by byla i topná sezona mírně chladnější než desetiletý průměr,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. „Domácnosti, které v následujících týdnech dostanou vyúčtování za teplo spotřebované v roce 2020, se přesto nemusí obávat výrazně zvýšených nákladů,“ podotkl.

Meziročně podle něj sice spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody loni stoupla, ale desetiletý průměr přesáhla jen o 1,5 procenta. „Zálohy na teplo se obvykle nastavují podle dlouhodobější průměrné spotřeby a měly by tedy loňské mírně zvýšené náklady na teplo víceméně bez problémů pokrýt,“ dodal Hájek.

Letos v únoru sdružení uvedlo, že pandemie koronaviru způsobila v loňském roce meziroční pokles prodeje tepla o pět až sedm procent. Většina tepláren podle něj zaznamenala mírný meziroční nárůst spotřeby tepla jen u bytů, naopak v sektoru služeb nebo průmyslových podniků došlo v řadě případů k výrazným propadům.

O celkové spotřebě tepla v domácnostech rozhodla protiepidemická opatření, zejména distanční výuka, práce z domova a omezení pohybu. Teplárny zaznamenaly u spotřeby domácností loni zvýšený odběr tepla průměrně kolem čtyř procent. To je meziroční nárůst spotřeby tepla na domácnost o necelý jeden gigajoule (GJ),“ uvedl dnes Kaufmann.

TS ČR dlouhodobě uvádí, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 GJ tepla. Podle Kaufmanna činí nyní průměrná cena tepla Česku kolem 600 Kč/GJ. Průměrná roční platba domácností se tak pohybuje kolem 15.000 korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,1 milionu domácností, v nichž žije téměř tři miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu trvá od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů Celsia a nečeká se ochlazení.