Doba čtení:1 m, 18 s
Dampr firmy Peobody Energy v lomu Powder River Basin. Foto: Peabody Energy

Vyšší poptávka po elektrické energii a vyšší ceny zemního plynu. To jsou faktory, které v letošním roce ovlivnily spotřebu uhlí ve Spojených státech. Z odhadů amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) vyplývá, že USA letos spotřebují 936 milionů krátkých tun uhlí. Ve srovnání s rokem 2013 je to o 1,2 procenta více. Informaci přinesl server platts.com. Krátká tuna je jednotkou měrného systému v USA, v přepočtu činí 907,2 kilogramu.

EIA ve svém listopadovém krátkodobém výhledu uvedla, že v roce 2015 by spotřeba uhlí v USA měla klesnout na 925 milionů krátkých tun. Za poklesem je podle úřadu postupné zavírání uhelných elektráren, mírný růst prodeje elektřiny o 0,7 procenta a také pokles cen zemního plynu.

Vývoz uhlí ve Spojených státech by se letos měl snížit na 96 milionů krátkých tun ze 118 milionů tun v roce 2013. Důvodem je nadbytek uhlí přepravovaného po moři. EIA předpokládá, že v roce 2015 vývoz uhlí klesne pod 90 milionů krátkých tun a bude tak nejníže od roku 2010.

Z uhlí se v USA vyrobí zhruba 40 procent energie. Letos to má být 39,6 procenta, loni to bylo 39,1 procenta. V roce 2015 by toto číslo mělo být nižší, čeká se pokles na 38,8 procenta výroby energie z uhlí.

Spojené státy mají největší odhadované realizovatelné zásoby uhlí na světě. Na základě aktuálních čísel vývoje těžby je tak množství uhlí pro Američany k dispozici na více než 200 let.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa