Doba čtení:2 m, 33 s
Bulharský premiér Nikolaj Denkov uvedl, že tento krok není namířen proti Maďarsku nebo Srbsku, ale proti Rusku, které se snaží využít zisky z energetických zdrojů k financování své války na Ukrajině. Foto: wikipedia.org

Bulharsko zpoplatnilo transit ruského plynu, účtuje 10,2 eura za megawatthodinu plynu. Maďarsko a Srbsko označily páteční krok Sofie za „nepřátelský“, informovala agentura Reuters. Rozhodnutím Bulharska plyn podle agentury Bloomberg zdražil o 20 procent ve srovnání s evropskou referenční cenou plynu na virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku.

Bulharská vláda, která je u moci čtyři měsíce, vysvětlila zavedení poplatku potřebou udržet rozpočet v rovnováze a dostat pod kontrolu inflaci. Země zároveň slíbila, že zvýší podporu Ukrajině. Bulharský premiér Nikolaj Denkov uvedl, že tento krok není namířen proti Maďarsku nebo Srbsku, ale proti Rusku, které se snaží využít zisky z energetických zdrojů k financování své války na Ukrajině.

Neočekáváme zvýšení cen v Srbsku a Maďarsku, ale snížení zisků Gazpromu,“ uvedl Denkov na tiskové konferenci. „To znamená, že snížíme prostředky, které do státního rozpočtu Ruska přicházejí na vedení války,“ dodal.

Rozhodnutí Bulharska zpoplatnit tranzit zemního plynu z Ruska je nepřátelským krokem proti Maďarsku a Srbsku,“ uvádí prohlášení, které podepsali srbský vicepremiér Siniša Mali a maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. „Nové bulharské nařízení ohrožuje bezpečné dodávky energie jak v Maďarsku, tak v Srbsku,“ dodali. „Maďarsko a Srbsko budou koordinovat své pozice a nenechají toto nepřátelské bulharské rozhodnutí bez řádné reakce,“ uzavřeli.

Cena plynu roste, Stanjura s plošným opatřením nepočítá

Zatímco země západní Evropy vynaložily velké úsilí na to, aby se po invazi Moskvy na Ukrajinu od dodávek ruského plynu oprostily, vnitrozemské Maďarsko dostává od Ruska 4,5 miliardy metrů krychlových plynu ročně. Do země surovina proudí zejména přes Bulharsko a Srbsko. Maďarsko mělo na začátku topné sezony uskladněno 6,3 miliardy metrů krychlových plynu, uvedlo minulý týden ministerstvo energetiky.

Maďarská vláda navzdory ruské invazi na Ukrajinu jako jediná v Evropské unii udržuje vztahy s Moskvou, a to zejména v hospodářské oblasti. Sedmadvacítka na Rusko kvůli agresi vůči sousední zemi uvalila tvrdé sankce, které Budapešť kritizuje. Maďarský premiér Viktor Orbán opakovaně vyzval k jejich zrušení. Maďarsko je rovněž považováno za hlavního potenciálního odpůrce zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou, o němž bude EU rozhodovat v prosinci.

Orbán se nyní setkal v Pekingu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba lídři se v čínské metropoli účastní dvoudenního summitu k projektu takzvané nové Hedvábné stezky, který má podle Číny zlepšit obchodní propojení mezi Asií, Evropou a Afrikou. Hlavním bodem jednání Orbána s Putinem byla energetická bezpečnost. Ruský prezident maďarského premiéra ujistil, že Gazprom zajistí dodávky za smluvních podmínek.

Bulharsko sice není významným dovozcem, ale je významnou trasou pro značně omezené toky z plynovodů, které Rusko posílá do Evropy po masivním omezení v roce 2022. Bulharsko odmítlo platit za ruský plyn v rublech, což přimělo Gazprom k zastavení dodávek do země a Sofii k přechodu k alternativním dodavatelům. Minulý měsíc bulharští zákonodárci schválili návrh na postupné ukončení dovozu ruské ropy, čímž se země vyrovnala ostatním členům Evropské unie.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa