Doba čtení:1 m, 8 s
Nejvíce peněz stojí náhrady za snížení dodávky elektřiny z obnovitelných zdrojů energie v době, kdy tato elektřina nemohla být z důvodu hrozícího přetížení přenesena. Foto: pixabay.com

Německo muselo podle zprávy německého regulátora v loňském roce za stabilizaci přenosové soustavy zaplatit rekordních 1,4 miliardy eur (více než 36 miliard korun). Výrazně vzrostly jak platby za odškodnění provozovatelů obnovitelných zdrojů energie za nemožnost dodávat elektřinu do sítě kvůli hrozícímu přetížení, tak i náklady na redispečink.

Největší podíl na celkové sumě tradičně připadl na náhradu za snížení dodávky elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a zdrojů na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v době, kdy tato elektřina nemohla být z důvodu hrozícího přetížení přenesena, napsal server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Německo dá miliardy za uzavření jaderných elektráren
Brabec si zahrává s plynovou bombou

Objem redispečinku v roce 2020 oproti roku 2019 vzrostl téměř o čtvrtinu. Důvodem nárůstu je podle regulátora navýšení objemu opatření souvisejících s řízením napětí zejména v důsledku nižšího zatížení soustavy vlivem pandemie koronaviru.

Redispečink představuje stav, kdy jsou namísto původních konvenčních zdrojů, které měly dodat elektřinu do sítě, nasazeny zdroje v jiném místě pro předejití přetížení prvků elektrizační soustavy. Tato opatření jsou nákladná, jelikož je nutné odškodnit původní výrobce za nemožnost dodávky energie do sítě, a zároveň zaplatit za vyrobenou elektřinu na místo nich nasazovaných zdrojů.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa