Stane se šéf ČEZ premiérem dočasné vlády?

Daniel Beneš je nejdéle sloužícím členem představenstva ČEZ. Foto: ČEZ

Rok před volbami se objevují informace o plánu, že by vláda Andreje Babiše nedokončila řádné volební období. Podle zdroje Seznam Zpráv blízkého hradní kanceláři prezident Miloš Zeman pracuje na tom, že by se ujal řízení země úřednický kabinet. Jeho předsedou by mohl být šéf ČEZ Daniel Beneš.

Samotný Andrej Babiš o variantě změny vlády mluvil podle zdroje Seznam Zpráv na konci minulého týdne s prezidentem na schůzce v Lánech. Je prý ochoten připustit rekonstrukci vlády a nově ji sestavit z úředníků a nestranických odborníků, ale rád by zůstal v jejím čele a premiérský post opouštět nechce.

Seznam Zprávy se svými informacemi kontaktovaly i šéfa ČEZ Beneše, ale ten přes prostředníka vzkázal, že nemá zájem na toto téma vůbec hovořit. Podle informací serveru mocný šéf energetické společnosti není nabídkou na nové angažmá nadšen. Jako člověk, kterého s prezidentem pojí rodinné přátelství, má však údajně problém návrh hlavy státu přímo odmítnout.

Čtěte také:
Gates: Vítr a „solár“ nebudou nikdy spolehlivé
Senátní výbor odmítá Rusy a Číňany při dostavbě Dukovan

Informace o možném konci Babišovy vlády říkají, že by mohl přijít už zkraje příštího roku, konkrétně v lednu. Potíže kabinetu mohou reálně odstartovat už v prosinci právě komunisté, pokud v závěrečném hlasování nepodpoří státní rozpočet.

Důvody pro vznik úřednické vlády má prezident podle zdroje blízkého Hradu dva. Tím prvním je snaha dát Andreji Babišovi osm měsíců před volbami čas se zkonsolidovat po těžkém podzimu, kdy on sám a jeho vláda nezvládla nástup druhé vlny koronavirové epidemie. Druhým důvodem je pak podle informací Seznam Zpráv klíčový tendr, který má polostátní ČEZ vypsat v prosinci tohoto roku. Jde o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany za šest miliard eur, tedy cca 160 miliard korun. Šéf polostátního ČEZu je přitom tím člověkem, který má k obřímu tendru logicky velmi blízko.

Stejně tak bude Daniel Beneš hrát významnou roli i v dalších okolnostech budoucnosti české energetiky. Je spolupředsedou jedné z pracovních skupin Uhelné komise. Firma ČEZ se zároveň bude nepochybně ucházet o co největší díl z koláče, který představují modernizační fondy EU. Jde o stovky miliard korun na modernizaci mj. české energetiky.