Stát chce těžit zlato

Zlato

Ilustrační foto: Imagio.cz

Nová surovinová politika státu, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), počítá v Česku s obnovením těžby kovů včetně zlata. Podmínkou ale je, že se taková těžba musí ekonomicky vyplatit, řekl novinářům ve Zlatých Horách na Jesenicku ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Napsaly Finanční noviny.cz.

„MPO v tuto chvíli předložilo do schvalovacího procesu novou surovinovou politiku, která předpokládá, že za určitých okolností by v ČR byla možná těžba kovů včetně zlata. Dovedu si představit, že v některých lokalitách bude obnovena. Platí ale předpoklad, že se to bude ekonomicky rentovat,“ uvedl Mládek. Dodal, že případnou těžbu kovů by měl mít na starost státní podnik Diamo.

Mezi zvažované těžební lokality patří právě Zlaté Hory, v jejichž okolí jsou podle odhadů několikatunové zásoby zlata. Obnovená těžba zlata by v regionu s vysokou nezaměstnaností mohla v následujících letech dát práci možná i stovkám lidí.

Nyní platná surovinová politika s těžbou kovů nepočítá. Podle Mládka ale není důvod nechávat tyto zásoby ležet ladem, pokud se jejich těžba vyplatí. Pavel Koscielniak z Diama odhadl, že podzemí v okolí Zlatých Hor ukrývá tři až devět tun zlata. Firma Altenberg dříve plánovala, že tam vytěží jednu až dvě tuny zlata a zinku. Těžba zlata by prý byla šetrná k životnímu prostředí.