Doba čtení:1 m, 15 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Zesnulému miliardáři Luboši Měkotovi, který je jedním z hlavních aktérů kontroverzní privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS), stát kvůli vyšetřování machinací s MUS na konci 90. let zabavil část peněz. Minulý týden ale stát o zhruba 25 milionů korun, které Měkota investoval do byznysu se zemědělskými komoditami, přišel. Napsal server Česká pozice.

Měkota poskytl v létě 2010 krátce po sobě dvě půjčky společnosti Feed Grain, která se zabývala především obchodem s řepkou olejnou. Vyskytovala se v blízkosti prostředí, kde se hovoří o podezření z karuselových podvodů s DPH. Feed Grain navíc zakládali advokáti kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojené s lobbistou Ivem Rittigem.

Pohledávku vůči Feed Grainu zabavil stát na konci loňského roku na základě rozhodnutí Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Částku 25 milionů už ale nevymůže. Feed Grain je totiž od března v konkurzu a vymáhání peněz v rámci insolvenčního řízení, které se vede u Městského soudu v Praze, stát vzdal. Podle insolvenční správkyně Vladimíry Jechové Vápeníkové není pohledávka platná, tudíž ji popřela.

Měkota pohledávku údajně prodal jen měsíc před svou smrtí. Zemřel na srdeční příhodu 9. března 2013. Pohledávku měl převést 10. února 2013.

Kauza MUS doposud vyvrcholila vynesením nepravomocného rozsudku federálního soudu ve švýcarské Bellizoně, který vyměřil pěti českým manažerům (Antonín Koláček, Jiří Diviš, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký a Petr Kraus) nepodmíněné tresty odnětí svobody od 16 do 52 měsíců za podvod a praní špinavých peněz během privatizace MUS v roce 1999.