Státu dnes přijdou miliardy od ČEZ

Valná hromada ČEZ na konci června rozhodla o výplatě dividendy z loňského zisku 34 korun za akcii před zdaněním. Koláž: iuhli.cz

Stát dnes na účet ministerstva financí obdrží dividendu od energetické společnosti ČEZ v objemu 12,8 miliardy korun. ČTK to sdělil mluvčí firmy Ladislav Kříž. Valná hromada ČEZ na konci června rozhodla o výplatě dividendy z loňského zisku 34 korun za akcii před zdaněním.

Výplata dividendy akcionářům na bankovní účet bude provedena bez zbytečného odkladu poté, kdy Česká spořitelna, která pro nás výplatu dividend organizuje, obdrží žádost akcionáře. Výplata dividend státu se uskuteční dnes,” řekl Kříž.

Čtěte také:
Gates: Vítr a „solár“ nebudou nikdy spolehlivé
Senátní výbor odmítá Rusy a Číňany při dostavbě Dukovan

Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům dividendu 24 korun za akcii před zdaněním, nejnižší dividendu za 12 let. Předloni byla dividenda 33 korun za akcii. Z loňského zisku bude mezi akcionáře rozděleno celkem 18,3 miliardy korun. „Výplata dividendy končí 31. července 2024,” uvedl Kříž.

ČEZ vlastní ze 70 procent stát prostřednictvím ministerstva financí, zbytek drží soukromí akcionáři. Většina vyplacené dividendy tak směřuje státu, hlasování na valné hromadě ČEZ vesměs končí podle přání resortu financí. Výsledky ČEZ se loni podle dřívějších vyjádření představitelů firmy odrazily od pomyslného dna. Očištěný čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, vzrostl proti roku 2018 o 44 procent na 18,9 miliardy korun.