Státu hrozí první prohra v solární arbitráži

Případné vítězství solárníků podle informací týdeníku Hrot způsobuje značnou nervozitu na ministerstvu financí vedeném Alenou Schillerovou. Foto: mfcr cz_

Investoři kolem skupiny Natland mají našlápnuto k vítězství v solární arbitráži nad českým státem. Šlo by o první porážku ČR v solárních arbitrážích, ve kterých se investoři do fotovoltaiky přou se státem o právoplatnost šestadvacetiprocentní solární daně. Podle týdeníku Hrot by mohlo jít o průlomové rozhodnutí.

Případné vítězství solárníků (které zatím není definitivní) podle informací týdeníku Hrot způsobuje značnou nervozitu na ministerstvu financí vedeném Alenou Schillerovou. Ta se přenáší i do sněmovny, kde poslanci řeší novelu zákona o podporovaných zdrojích energie mající za cíl srazit ziskovost solárních elektráren, a ušetřit tak podle představ ministerstva průmyslu šest až deset miliard ročně.

Čtěte také:
Paukner: Větrníky ani soláry nás nezachrání
Gates: Vítr a „solár“ nebudou nikdy spolehlivé

Stát dlouhodobě vykazuje v arbitrážních sporech poměrně vysokou úspěšnost a nejinak je tomu u arbitráží solárních. Ze sedmi jich už Česko šest vyhrálo. Problém je právě v té poslední, vedené proti České republice čtveřicí firem Radiance Energy Holding, Natland Investment Group, Natland Group a G.I.H.G.. Ty prostřednictvím společnosti Energy 21, dnes vlastněné čínským fondem, investovaly v minulosti do solárních parků v Česku, a jako mnoho dalších pozdeji zažalovaly stát za zavedení solárního odvodu.

Na rozdíl od ostatních však rozhodčí tribunál ve Švýcarsku jejich námitky před třemi lety uznal a v únoru zamítl i odvolání ministerstva financí. Tribunály ve všech případech uznaly, že stát garantoval solárníkům výkupní cenu. V ostatních sporech se však neztotožnil s legitimitou očekávání investorů. Jinými slovy do projektů investovali až v době, kdy vrcholní představitelé Česka už vysílali jasné signály, že plánují solárníky zkrouhnout. To není případ Energy 21, která na solární vlnu naskočila dříve a parky budovala před tím, než to začalo být v Česku trendy.

V solární branži se už hlasitě hovoří o tom, že případné vítězství dodá solárníkům motivaci a „návod“ pro další spory se státem v případě, že se je stát rozhodne ještě více osekat, jak aktuálně plánuje ministr průmyslu Karel Havlíček.