Doba čtení:1 m, 29 s
Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že spolu s dalšími mezinárodními partnery nadále podporuje Vietnam v plnění cílů JETP v oblasti zavádění obnovitelných zdrojů energie a přechodu od uhelné energetiky. Foto: pixabay.com

Plány na výstavbu nové uhelné elektrárny ve Vietnamu se setkávají s kritikou bohatých zemí, které financovaly mnohamiliardový finanční balíček, jehož cílem bylo pomoci této zemi jihovýchodní Asie odklonit se od tohoto paliva.

Podle dokumentů se jedná o elektrárnu Song Hau 2 o výkonu 2,1 gigawattů, jejíž výstavba nyní pokračuje díky dohodě o připojení k síti a půjčce ve výši téměř 1 miliardy dolarů. Výstavbou elektrárny by země mohla porušit limit výroby elektřiny z uhlí zakotvený v programu „Partnerství pro přechod na spravedlivou energii“ (JETP) v hodnotě 15,5 miliardy dolarů, který byl vyhlášen v roce 2022, napsal server businesstimes.com.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že spolu s dalšími mezinárodními partnery nadále podporuje Vietnam v plnění cílů JETP v oblasti zavádění obnovitelných zdrojů energie a přechodu od uhelné energetiky.

Reuters: Sev.en jedná o koupi části vietnamské uhelné elektrárny

Pozorně sledujeme zprávy o možné výstavbě a provozu dalších uhelných elektráren, které by mohly toto úsilí zkomplikovat,“ uvedlo ministerstvo zahraničí. „Budeme i nadále úzce spolupracovat s Vietnamem na provádění nezbytných reforem, postupném ukončování neomezené výroby elektřiny z uhlí, zvyšování podílu obnovitelných zdrojů a přenosu elektřiny, aby byla uspokojena poptávka po elektřině, a na mobilizaci vyčleněných finančních prostředků k dosažení těchto cílů.“

Tento vývoj podtrhuje limity modelu JETP, který se k omezení uhelné energetiky používá také v Jihoafrické republice a Indonésii. V rámci vietnamského partnerství se Evropská unie, Velká Británie, USA, Japonsko a další země dohodly na mobilizaci 7,75 miliardy dolarů ve formě grantů a půjček spolu se 7,75 miliardy dolarů od skupiny investorů.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa