Staví se silnice kolem jezera Most

jezero most_compressed

Jezero Most má rozlohu 311 hektarů. Foto: Wikipedia

Na Mostecku začala stavba silnice propojující město Most s Mariánskými Radčicemi. Povede po břehu jezera Most, oblastí, kde do tří let vznikne rekreační zóna.

Stát za novou silnici zaplatí 320 milionů korun z tak zvaných 15 ekomiliard. Peníze jsou určené na zahlazení následků těžby uhlí. Součástí silnice bude cyklostezka. Plány počítají i se stavbou dvou mostů, a to mostu nad železniční tratí a řekou Bílinou a mostu nad potrubím společnosti Unipetrol, uvedl Český rozhlas.

Čtěte také:
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

V místě, kudy silnice povede, teď dělníci provádí geologický a geotechnický průzkum. Řidiči i cyklisté silnici poprvé využijí v roce 2018. Jezero Most se otevře s ročním zpožděním. Je třeba připravit pláže i cesty kolem jezera.

Jezero Most je antropogenní jezero, které vzniklo jako projekt rekultivace bývalého lomu Ležáky, v němž se až do roku 1999 těžilo hnědé uhlí. Jezero má rozlohu 311 ha, délku 2,5 km a šířku 1,5 km. Hladina je v nadmořské výšce 199 metrů. Maximální hloubka činí 75 m a při průměrné hloubce 22 m má objem 69,8 milionů m³.

Mohlo by vás zajímat:
Jezero Medard bude patřit mezi západočeské unikáty
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR