Stávková pohotovost platí v celé OKD

Doba čtení:1 m, 49 s
Důl Paskov. Foto: NWR

Důl Paskov. Foto: NWR

Horničtí odboráři dnes rozhodli, že stávkovou pohotovost rozšíří z Dolu Paskov na celou těžební společnost OKD, a to na neomezenou dobu. Důvodem je nejasná situace v OKD. České televizi to řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Odboráři podle něj nemají od vedení firmy dostatek informací, neví ani, jak bude vypadat plán firmy pro letošní rok.

Rozšíření stávkové pohotovosti na všechny doly v OKD rozhodně není pozitivním impulsem nejenom vůči našim novým vlastníkům, ale už vůbec ne vůči našim zákazníkům a dodavatelům,“ řekl ČTK mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Vedení společnosti podle něj navrhlo odborářům pravidelné schůzky.

Čtěte také:
OKD zatím prý zavře jen Paskov
Slouží zelená senátorka Babišovi?

Vládní zmocněnec Jiří Cienciala řekl, že vyhlášení stávkové pohotovosti je logickým vyústěním situace. „Zaměstnanci mají obavy o svou budoucnost. Jak na sněmu zaznělo, chtějí konečně vědět, jak, kdy a jaké změny je čekají. Věřím, že to přispěje pozitivně k zintenzivnění jednání o dalším vývoji v OKD a řešení dopadů na region,“ řekl Cienciala.

Zřejmě již v letošním roce začne útlum na Dole Paskov na Frýdecko-Místecku, kde má OKD necelých 1700 kmenových zaměstnanců. Tam odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost už v úterý. Odbory žádají také schválení sociálního programu pro propouštěné horníky.

I s pracovníky dodavatelských firem nyní v OKD pracuje asi 12 tisíc lidí, podle představitelů Moravskoslezského kraje jsou však v regionu ohroženy další tisíce míst v návazných profesích. Na konci ledna činila nezaměstnanost v kraji 8,7 procenta, práci nemělo více než 73 500 lidí.

OKD má existenční problémy, těžba je pro firmu kvůli klesajícím cenám uhlí ztrátová i přes zavádění úsporných opatření. Nedávno firma oznámila, že kromě Dolu Paskov připravuje i zavření karvinských dolů Lazy a Darkov. Podle mluvčího OKD by se ale na karvinských dolech v nejbližších dvou letech nemělo nic měnit.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Její vlastník NWR má nového majitele: skupinu Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy. Firmu definitivně opustil podnikatel Zdeněk Bakala, který v ní působil od roku 2004.

Mohlo by vás zajímat:
Paradoxy Bakalova odchodu
Válka miliardářů pokračuje
Vydíral uhlobarona, teď mu hrozí vězení